HaberlerLatin Amerika

Latin Amerika liderleri’nde ABD’ye Haiti tepkisi

Venezuela ile Bolivya, Haiti’yi yerle bir eden 12 Ocaktaki depremin ardından ülkeye Amerikan askerlerinin yığılmasını ağır dille eleştirdi.

Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD’yi ”cesetler üzerinden Haiti’yi kuşatmakla” suçladı ve ”Amerikan imparatorluğu, cesetler ve halkın gözyaşları üzerinden Haiti’yi kuşatıyor. Havaalanından başladılar. Haiti’nin Devlet Başkanlığı yıkıntılarına girmek isterseniz, orada Amerikan donanma askerlerini bulabilirsiniz” ifadesini kullandı.

Chavez, Amerikalıların BM ya da Amerikan Devletler Topluluğuna danışma geregi bile duymadan Haiti’yi kuşattığını da sözlerine ekledi.

Chavez’in yakın müttefiki Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales de ABD’yi sert dille eleştirdi ve BM’yi Haiti’deki Amerikan varlığını reddetmek üzere acil toplantıya çağırdı.

Haiti’deki Amerikan askeri varlığını ”askeri işgal” olarak niteleyen Morales, ”ABD’nin bir doğal afeti Haiti’yi ele geçirmek ve askeri anlamda işgal etmek için kullanması mümkün değildir” diye konuştu.

ABD, kurtarma operasyonlarına katılan askerlerinin sayısını 15 bine çıkarmak için 4 bin takviye asker daha göndermeyi planlıyor.

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega da Amerikan askerlerinin Haiti’deki varlığını eleştirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.