HaberlerLatin Amerika

Latin Amerika ülkeleri: Golan tepeleri Suriye’nindir

Suriye Enformasyon Bakanı Muhsin Bilal, kendi kaderini tayin etme hakkı, işgal ve hegemonyadan kurtulma mücadelesindeki ortak deneyimin, Suriye ve Latin Amerika Ülkeleri arasında yakınlaşma ve işbirliğinin önemli unsurlarından birini teşkil ettiğini söyledi.

Bilal Suriye uydu kanalına dün akşam yaptığı açıklamada, Latin Amerika Ülkeleri ve halklarının, Suriye’nin Golan Tepelerini iade etme mücadelesinde yanında durduklarına ve adil ulusal davalarına destek verdiklerine dikkat çekti.

Enformasyon Bakanı, Suriye ve Latin Amerika Ülkeleri arasında dış ticaret, turizm, enformasyon ve kültür alanında entegrasyon sağlanması için bütün koşulların uygun olduğunu belirterek “Suriye bu ülkelerle, Venezüella Başkanı Hugo Chavez’in Şam’a yaptığı son ziyaret sırasında Venezüella ile imzalanan ve 13’e ulaşan anlaşmalara benzer, ortak anlaşmalar imzalamaya hazırlanıyor” dedi.

Bakan Bilal, Latin ülkelerine düzenlediği turda, bu ülke liderlerinin, Suriye’nin Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın liderliğinde izlediği bilinçli politikaya duydukları büyük saygıyı somut olarak gördüğüne işaret ederek “Suriye bu ülkelerde, parlamento ve hükümet üyeliğine ulaşan aktif Suriyeli gurbetçiler aracılığıyla ayrıcalıklı bir konuma sahip olmuştur” diye konuştu.

Enformasyon Bakanı Bilal, Suriye’nin Haiti halkının, deprem nedeniyle yaşadığı insani felaketten üzüntü duyduğunu dile getirerek ilgili tarafların Suriyeli gurbetçilerle iletişim kurmak ve gerekli yardımları sunmak amacıyla her çabayı harcadığına işaret etti.

Bilal, Suriyeli doktorların Haitili depremzedelere Suriye adına insani yardım sunmak amacıyla ABD’den Haiti’ye gittiklerini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.