HaberlerLatin Amerika

Latin Amerika’da kirli bir savaş başlayabilir

Küba devrimi lideri Fidel Castro, Columbia’da ABD’ye ait askeri karargâhların kurulması konusunda sağlanan anlaşmaya değinerek, ABD’nin Latin Amerika’da bir kirli savaş başlatma niyetinde olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Küba devrimi lideri Fidel Castro “Yanki Karargâhları ve Latin Amerika Bağımsızlığı” başlığı altında yayımladığı bir makalesinde, ABD’nin Columbia’da yeni 7 askeri karargâh kurmak istediğine değinerek “Böyle bir girişim, bölgede kirli bir savaşın patlak vermesine sebep olabilir” diye kaydetti.

Fidel Castro yazısının devamında, 1980’li yılların başında Nikaragua ve Daniel Ortega hükümetine karşı başlatılan kirli savaşı anımsatarak, “ABD, hatta başka ülkelerden de askerler alarak bölgenin bazı ülkelerine karşı savaş açabilir” diye uyarıda bulundu.

Küba devrimi lideri Castro daha sonra ABD ile Kolombia’nın askeri karargâh kurma konusunda ileri sürdükleri bahaneleri insan bilincine hakaret olarak tanımladı ve “Uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele bu iş için sadece bir bahana. Halbuki ABD’nin asıl niyeti, Latin Amerika’da ekonomi kaynaklarını kendi kontrolü altında tutmak, bölge piyasalarını ele geçirmek ve sosyal gelişmeleri kendi istediği yöne çevirmek gibi hususlardır” diye kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.