HaberlerLatin Amerika

Latin Amerika’daki ABD üsleri kapatılmalıdır

Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, sınır komşusu Kolombiya’da Amerikan askeri üslerinin varlığını Latin Amerika bölgesi için büyük bir tehdit olduğunu belirterek, bu durum karşısında Latin Amerika ülkelerini ortak karar almaya davet etti.

Kolombiya dahil Latin Amerika ülkelerinin ABD’ye askeri üs vermelerinin kabul edilemez bir durum olduğunu belirten Chavez, ABD başkanı Obama’dan üslerini kapatmasını istedi.

Honduras’ta gerçekleşen darbenin Amerika’nın Merkezi Amerika’daki askeri üslerinin girişimi ve işbirliğiyle gerçekleştiğini de belirten Chavez, Amerika’nın emperyalist siyasetlerini düzeltme iddiasında olan Obama’nın her şeyden önce başka ülkelerin içişlerine karışmaması gerektiğinin altını çizdi.

Chavez, Amerikan üslerinin, ülkelerin içişlerine müdahale ve aynı zamanda muhtemel darbeler için kullanıldığını da belirterek, Latin Amerika ülkelerinin ABD’nin şom siyasetleri karşısında son derece uyanık olmaları çağrısında bulundu.

Bilindiği gibi, Kolombiya’nın topraklarını ABD üssü için kullanım izni vermesinden sonra Kolombiya ve Venezüella ilişkileri de gerginleşmeye başlamıştı.

Chavez, bu adımından ötürü, komşu ülkelerden Kolombiya’yla ilişkilerin gözden geçirilmesini isterken, bunun Kolombiya’yı “Latin Amerika’nın siyonist İsrail’i” haline getirme çabasının bir parçası olduğunu belirtiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (48) içerik yüklenmiştir.