HaberlerLatin Amerika

Latin Ülkesi Paraguayda Yapılan Seçimleri İşadamı Olan Horacio Cartes Kazandı

Paraguay’da işadamı Horacio Cartes, devlet başkanı seçildi. Seçim Komisyonu, yaklaşık 6,2 milyon nUfusa sahip 3,5 milyon seçmen bulunan Paraguay’da, seçimlere katılım oranının yUzde 63 olduğunu, Cartes’in de oyların yUzde 46’sını alarak devlet başkanı seçildiğini açıkladı.

Radikal Liberal Parti’nin adayı Efrain Alegre’nin oy oranı ise yUzde 37’de kaldı. Cartes’in seçilmesiyle birlikte muhafazakar Colorado Partisi de iktidara dönmUş oldu. 61 yıl iktidarda kalan Colorado Partisi, 2003’deki seçimi Katolik Piskopos Fernando Lugo’nun kazanmasıyla iktidar koltuğunu kaybetmişti.

Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından zaferini kutlayan 53 yaşındaki Cartes, “Yoksulluk, işsizlik ve uluslararası sorunlar, çözüm bekliyor. 5 yıllık devlet başkanlığı dönemimde tUm Paraguay halkının yardımına ve desteğine ihtiyacım olacak” dedi. GUney Amerika’nın UçUncU bUyUk soya, mısır ve ayçicek Üretici olan Paraguay’da halkın yarıya yakını yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Nüfusun yUzde 1 ‘ini oluşturan kesim, ekilebilir alanların yUzde 77’sini kontrolü altında bulunduruyor. ABD’nin Oklahoma eyaletinde eğitim gören ve geçen yıl şampiyon olan Libertad futbol takımının da başkanı olan Cartes’in tUtUn tarlalarına ek olarak bir içecek fabrikası, tarım tesisleri ve yatırım fonları bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (18) içerik yüklenmiştir.