AsyaAvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Lavrantiyev: İran aleyhindeki tek taraflı ambargolar KOEP’e aykırıdır

Rusya Cumhurbaşkanı Temsilcisi Aleksander Lavrantiyev, İran aleyhinde uygulanan ambargoların Kapsamlı Ortak Eylem Planına (KOEP) aykırı olduğunu söyledi.

Tahran’da temaslarda bulunan Lavrantiyev, İran Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği Dış Politika ve Uluslararası Güvenlik Yardımcısı Said İrevani ile görüştü.

Rusya Cumhurbaşkanı Putin ve ABD Başkanı Trump’ın görüşmesi hakkında İran’ı bilgilendirmek için Tahran’a gelen Lavrantiyev, İrevani ile görüşmede görüşmeyle ilgili geniş bir rapor sundu.

Lavrantiyev yaptığı açıklamada, ‘’Rusya uluslararası anlaşmaları desteklemekte ve ülkelerin tak taraflı politikalardan ve ekonomik ve ticarı araçları siyasi iradesini başka ülkelere tahmil etmekte kullanmaktan kaçınmalarını vurgulamaktadır’’ dedi.

Lavratiyev, Rusya’nın Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) ile ilgili açık ve kesin tutumuna ve tüm ülkelerin taahhütlerine bağlı kalmaları gereğine vurgu yaparak, ‘’Rusya Cumhurbaşkanı İran aleyhine uygulanan tek taraflı ambargoları KOEP’e aykırı olarak görmekte ve ABD Başkanı ile son görüşmesinde bunun yapıcı olmadığı ve zararlı olduğunu belirtmiştir’’ dedi.

Lavrantiyev, Rusya, Çin ve Avrupa ülkelerinin Amerika ile görüşmeleri sayesinde, o ülkenin tek taraflı politik tutumunun değişmesi temennisinde bulundu.

Lavrantiyev, İran ve Rusya’nın Suriye’de siyasi ve güvenlik işbirliğinin devamı ve güçlenmesi gerektiğini belirterek, ‘’Rusya’nın terörizmle ortak mücadele azminde bir halel gelmemiştir ve bu yol Suriye’de istikrar ve sebatın tam yerleşeceğine kadar devam edecektir’’ ddedi.

İrevani de Rusya Cumhurbaşkanının Tahran’a özel temsilci göndermesinin iki ülkenin stratejik işbirliğinin göstergesi olduğunu belirterek, Rusya’nın KOEP ile ilgili tutumunu takdir etti.

İran’ın Suriyeli gruplar arasındaki görüşmelere verdiği önemi dile getiren İrevani, İran ve Rusya’nın Suriye’de terörizmle mücadeledeki işbirliğinin devam edeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.