AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Lavrov: İran ve 5+1 grubu arasındaki nükleer anlaşmayı güçlü bir şekilde savunuyoruz

Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrov, BM genel kurulunda yaptığı konuşmada, İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nı (KOEP) güçlü bir şekilde savunduklarını belirtti.

İRNA’nın haberine göre, Lavrov, Amerika’nın KOEP’ten tek yanlı olarak çıkmasına işaretle, ”Rusya, bu anlaşmaya bağlı kalmayı taahhüdü biliyor zira bu anlaşma BM Güvenlik Konseyi’nin onayından geçmiştir’ dedi.

Lavrov, Rusya olarak İran’ın bu anlaşmaya tam bağlı kaldığına inandığını söylerken, bundan dolayı da Moskova’nın bu anlaşmanın korunması için çabasını sürdüreceğini söyledi.

Bu arada Hollanda dışişleri bakanı da dün New York’ta yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer çalışmalarının uluslararası toplum için hiç bir tehlikesinin olmadığını, zire İran’ın nükleer alışmalarının, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından denetlendiğini ve Ajans’ın bu zamana kadar yayınladığı 12 raporda da İran’ın çalışmalarının barışçı olduğunu ve taahhütlerine tam bağlı kaldığını onayladığını söyledi.

Hollanda dışişleri bakanı, Amerika’nın nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çıkmasının uluslararası kanunun çiğnenmesi olduğunu belirterek, bu tutumun kabul edilemeyeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Haziran 2022 (27) içerik yüklenmiştir.