AvrupaHaberler

Lavrov: Yaptırımlara misliyle karşılık veririz

Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrov, Batı’nın Rusya aleyhinde yaptırımları sürdürmesine tepki olarak, ‘Rusya da yaptırım yapan ülkelere misliyle karşılık verecek’ dedi.

Fars haber ajansına göre, Lavrov, dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın geçmişte yaptırımcı ülkelere nasıl tepki gösterdiğini öğrettiğini hatırlattı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko da, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik yaptırım hikayesinin artık absürt bir hal almaya başladığını belirtti.

Üst düzey bir AB yetkilisinin açıkladığı, 28-29 Haziran’da Brüksel’de düzenlenen Liderler Zirvesi’nde Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımları 6 ay daha uzatılma kararını değerlendiren Gruşko, “Yaptırımlar hikayesi artık absürt bir hal alıyor. Bilindiği üzere biz, yaptırımlar sorununu tartışmıyoruz. Bu sorunu, yasal olmayan bu yaptırımları yürürlüğe koyan ülkeler çözmeli” diye konuştu.

AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları uzatma kararına bir değerlendirme de Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nden geldi.

Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Birlikten eser dahi yok. ‘Betonarme’ Polonya’dan giderek daha fazla kuşku duymaya başlayan İtalya’ya farklı fikirler havada uçuşuyor. Bu ‘çizgide’ ağırlığın merkezi her defasında göreceli Polonya’dan göreceli İtalya’ya doğru kayıyor. Bir taraftan yaptırımların anlamsızlığı açıkça ortada, diğer yandan iş dünyası, siyasiler üzerinde aktif baskı kuruyor, bir yandan da AB’nin kendisine en az o kadar zarar geliyor” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’yı istikrarsızlaştırdığı gerekçesiyle Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresini 6 ay daha uzatmaya karar verdi.

AB üyesi 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını 28-29 Haziran’da Brüksel’de bir araya getiren Liderler Zirvesi hakkında açıklamalarda bulunan üst düzey bir AB yetkilisi, Rusya’nın Ukrayna’yı istikrarsızlaştırdığı gerekçesiyle AB’nin uygulamakta olduğu ekonomik yaptırımların uzatılması kararı alındığını açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.