AvrupaHaberler

Le Monde: İran cesaretini gösterdi

Fransız Le Monde gazetesi bir haberinde “İran, karşılaştığı tehditlere rağmen kendinden, uranyumu zenginleştirme cesaretini gösterdi” diye kaydetti.

Fransız Le Monde gazetesi İran’la ilgili bir haberinde, İran’ın geçen Salı gününden itibaren nükleer yakıt üretimine başladığına değinerek “İran, batılı güçlerin muhalefeti ve bu ülkeye karşı yaptırımlar uygulayabileceklerine dair tehditlerine rağmen, geçen Salı gününden itibaren kendinden uranyumu zenginleştrme cesaretini gösterdi. İran, yüzde 20 zenginliğe sahip uranyumu kendi araştırma reaktöründe kullanmak istediğini ilan etti” diye yazdı.

Le Monde haberinin devamında “İranlı yetkililer, 5+1 Grubunun İran uranyumunun Rusya ve Fransa’ya gönderilmesine dair önerisini reddettikten sonra, yakıtın birkaç aşamada ancak eş zamanlı olarak mübadele edilmesi önerisini ortaya attılar. Tahran bu önerisinin kabulü için de batılı yetkililere geçen Ocak ayının sonuna kadar süre tanımıştı. Bu sürenin sona ermesi ve batının İran’ın bu önerisini kabul etmemesi üzerine Tahran, yüzde 20 zenginliğe sahip uranyumu üretme faaliyetlerini başlattı. Bu da batılı ülkelerin öfkelenmelerine sebep oldu” şeklinde bir iddiada bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (77) içerik yüklenmiştir.