HaberlerOrtadoğu

Libya kıyılarında 100 kadar mülteci kayıp

Libya açıklarında denize açılan ve tekneleri batan 90 ilâ 100 kadar mülteci kayıp. Teknedeki 17 kişi kurtarıldı, diğerlerinin akıbeti bilinmiyor.

Libya açıklarında denize açılan ve tekneleri batan 90 ilâ 100 kadar mültecinin kayıp olduğu bildirildi. Teknedeki 17 kişi kurtarıldı, diğerlerinin akıbeti ise bilinmiyor.

DW Türkçe’nin haberine göre, Libya Deniz Kuvvetleri, ülkenin liman kenti Homs açıklarında bir sığınmacı teknesinin battığını duyurdu. Denizde teknenin parçalarına tutunarak hayatta kalmaya çalışan ve aralarında kadınların da bulunduğu 17 kişinin kurtarıldığını açıklayan askeri yetkililer, teknede 100’den fazla sığınmacının bulunduğunu tahmin ettiklerini, 90 ilâ 100 kadar sığınmacının akıbetinin ne olduğunun ise bilinmediğini belirttiler.

Trablusgarp’ın batısındaki liman şehri Zaviye önlerinde batan başka bir teknede ise aralarında 17 çocuğun da bulunduğu farklı Afrika ülkelerinden 267 sığınmacının Libya Deniz Kuvvetleri tarafından kurtarıldığı bildirildi.

Yardım kuruluşları geçen hafta sonunda Libya açıklarında 10 sığınmacının yaşamını yitirdiğini, onlarcasının ise kayıp olduğunu duyurmuştu.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) geçen yıl itibarıyla Akdeniz’i geçmek isterken hayatını kaybeden sığınmacıların sayısını 3 bin 116 olarak açıklamıştı. Bunların 2 bin 833’ünün Libya’dan denize açıldığı saptanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.