AfrikaHaberler

Libya ordusu Kaddafi’nin kafasına sıkmalıdır

Mısırlı alim Yusuf Karadavi, Libya ordusundaki generallere halklarına yönelik saldırıda bulunmamaları çağrısında bulundu. Karadavi, “Yapabilirseniz elinizden gelirse Kaddafi’nin kafasına sıkın bu konuda fetva veriyorum.” dedi.

Tunus ile başlayıp Mısırla devam eden halk ayaklanmaları Libya’da tüm şiddetiyle sürüyor. Libya Lideri Muammer Kaddafi’nin emri doğrultusunda savaş uçakları ile göstericilere yönelik saldırılar dünya genelinde büyük tepki çekiyor. Ajanslar yapılan saldırılarda çok sayıda göstericinin yaşamını kaybettiğini duyururken, Libya halkı kendilerine yapılan saldırıların durdurulması amacıyla uluslar arası kamuoyunun bir an önce harekete geçmesini istiyor.

Öte yandan akşam saatlerinde El Cezire Televizyonu’un programına katılan Yusuf Karadavi çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Kaddafi’ye yönelik sert açıklamalarda bulunan Karadavi, “Dışarıdan yabancı güçler getirerek halkına saldırtanda zerre kadar insanlık ve şeref kalmamıştır” değerlendirmesinde bulundu. Kaddafi’nin savaş uçakları ile göstericilere yönelik saldırılar düzenletmesi konusunda ise Karadavi, Libya ordusundaki komutanlara halka yönelik hiç bir saldırı yapılmaması çağrısında bulundu. Şu anda halka yönelik savaş uçakları ile yapılan saldırıları korsan İsrail’in bile gerçekleştirmediğini savunan Kardavi, “Buradan Libya ordusundaki yöneticilere sesleniyorum. Halka yönelik hiç bir saldırı emrine uymayın. Bu Allah’ın de emrettiği bir şey değildir. Eğer elinizden geliyorsa Kaddafi’nin kafasına sıkın. Yapabiliyorsanız bunu yapın bu konuda fetva veriyorum” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.