AfrikaHaberlerKuzey Amerika

Libya ordusunu ABD eğitecek

ABD, Libya ordusundan 7 bin askeri özel operasyonlar yapabilmesi için eğitecek

Libya, ordusunun düzenli bir hale gelebilmesi ve ülkedeki milis gruplarla daha etkin bir mücadele edebilmesi için ABD ordusundan destek alacak. ABD ordusu, 5-7 bin arasındaki Libya güvenlik gücünü eğitmeyi planlıyor.

ABD ordusunun resmi bir yetkilisi yaptığı açıklamada eğitilen Libyalı güvenlik güçlerinin özel operasyonlar yapacak yeterliliğe ulaşacağını ifade etti.

Libya hükümetinin, birbiriyle çatışan milis grupları kontrol altına almakta güçlük çektiği belirtiliyor, bazı grupların Muammer Kaddafi’nin ölümünden sonra silah bırakmayı reddettikleri ifade ediliyor.

ABD ordusu özel operasyonlar komutanı Amiral William McRaven, detaylı bir eğitim planı üzerinde çalıştıklarını belirtti. McRaven geçen hafta Kaliforniya’daki bir savunma forumunda yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Libya’nın şu an 5-7 bin arasında geleneksel bir askeri gücü bulunmaktadır, bu gücün eğitimi yine geleneksel yöntemlerle olacaktır. Bunun yanında, bu ekibin bir kısmını özel görevler ve operasyonlar yapabilmeleri için farklı bir eğitimden geçireceğiz.”

McRaven; ABD tarafından yetiştirilecek Libya askerleri için geniş çaplı bir güvenlik araştırmasının yapılacağını belirtiyor. Güvenlik araştırmasının asıl olarak Libya’da yapılmasının gerektiği belirtirken bölgedeki durumu da şu şekilde özetledi:

“Şu ana kadar hükumet görevlilerini ve bakanları resmi askerlerin yanı sıra silahlı milisler korumaktaydı, bu silahlı gruplar ise komutanlarına ve kabilelerine sadıktırlar ve rekabet genellikle bölgelerin kontrollerini elde etmek amacıyla gerçekleşiyor.

Şimdi öncelikli olarak yapmamız gereken şey, Libya güvenlik güçlerini bu milis güçlerin yer almayacağı bir şekilde tekrardan oluşturmaktır. Bu alanda muhtemel bazı riskleri önceden hesapladık.”

Bir ABD savunma yetkilisi de, Reuters’a yaptığı bir açıklamada ABD’nin bu eğitimi gruplar halinde Bulgaristan’da gerçekleştirmeyi planladığını belirtiyor. Yetkilinin yaptığı açıklamaya göre eğitim başlamadan önce birçok ayrıntının üzerinde çalışılması gerekiyor.

Libya’daki kargaşa ve sınır güvenliğindeki zafiyet, komşusu olan Kuzey Afrika’yı tedirgin ediyor. Fransa da bu ay Libya’ya sınırlardaki güvenlik konusunda eğitim ve destek vermeyi düşündüklerini ifade etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.