AfrikaHaberler

Libya’da gazeteler basına yönelik saldırılar sebebiyle yayınlarına 1 gün ara verdi

Libya’da gazeteler basına yönelik saldırılar sebebiyle yayınlarına 1 gün ara verdi

Libya’da bazı gazeteler, medya kuruluşları ve gazetelere yönelik yapılan saldırılar nedeniyle yayınlarına bir gün ara verme kararı aldı.

Resmi gazetelerin bağlı olduğu derneğin temsilcisi Rıza Beni Musa, ülkedeki resmi ve bazı özel gazetelerin, son günlerde medya kuruluşlarına ve basın mensuplarına yapılan saldırıları protesto ederek 1 gün süreyle yayımlarını durdurduklarını belirtti.

Musa, başkent Trablus’taki ”El-Asime” kanalına yönelik düzenlenen saldırıyı hatırlatarak, ”Halkımızın zulüm ve insan hakları ihlallerine karşı ayaklandığı 17 Şubat devrimi sonrasında elde ettiği basın ve ifade özgürlüğü silah zoruyla engellenmeye ve düşünce terörü yaratılmaya çalışılmaktadır” dedi.

Musa, gazetecileri koruma derneklerini dayanışma içinde olmaya, medya kuruluşları ile gazetecileri hedef alan saldırılara ve silahlı oluşumlara karşı durmaya çağırdı.

El-Asime, geçen hafta kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırıya uğramıştı. Saldırganlar, kanal sahibi Cum’a Esta’nın da aralarında bulunduğu bazı kanal çalışanlarını rehin almış, bir süre sonra serbest bırakmıştı.

Libya’da dün bir grup gazeteci ve basın mensubu da basın ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle protesto gösterisi düzenlemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.