AfrikaHaberler

Libya’da göçmenleri taşıyan tekne battı, yüzlerce ölü var

Libya’nın Zuvara kenti açıklarında, yaklaşık 500 göçmeni taşıyan iki tekne battı. Yüzlerce kişinin öldüğü düşünülüyor. Kazadan şimdiye dek yalnızca 20 kişi kurtarılabildi.

BBC’nin haberine göre, dün sabah yardım sinyali gönderen ilk teknede yaklaşık 50 kişi bulunuyordu. Batan ikinci teknedeyse 400 yolcunun bulunduğu belirtildi.

Libya Sahil Güvenlik görevlileri, ikinci tekne için kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ancak teknedeki göçmenlerin büyük bölümünün öldüğünden endişe edildiğini ifade etti. Şimdiye dek iki tekneden kurtarılabilen göçmenlerin sayısı ise yalnızca 20.

BBC’ye açıklamada bulunan bir bölge sakini , en az 100 cansız bedenin Tripoli’nin batısındaki bir hastaneye götürüldüğünü söyledi. Görgü tanığı, kurbanların Suriye, Bangladeş ve Güney Sahara’daki ülkelerden olduklarını da belirtti.

Birleşmiş Milletler bu yıl deniz yoluyla Avrupa’ya varmaya çalışan 2 bin 400 göçmenin öldüğünü açıkladı. Çarşamba günü de Libya açıklarındaki teknede 51 göçmen cesedi bulunmuştu. İtalyan Sahil Güvenlik sözcüsü, AB’nin sınır güvenliğinden sorumlu Frontex programına bağlı olarak İsveç bandıralı Poseidon adlı geminin yardım amaçlı tekneye yaklaştığını ve içinde cesetler bulduklarını aktarmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.