AfrikaHaberler

Libya’da Ulusal Güçler İttifakı parlamentoyu protesto etti

Libya’da, Milli Genel Kongre’de en çok temsil hakkına sahip Ulusal Güçler İttifakı, meclis işleyişini protesto etti.

Libya’da son seçimlerde, 200 kişilik parlamentoda siyasi partiler için ayrılan 80 sandalyenin, 39’unu alarak en çok temsil edilen Mahmud Cibril’in liderliğindeki liberal eğilimli Ulusal Güçler İttifakı (UGİ) Partisi’nin vekilleri parlamentoyu protesto amacıyla oturumlara katılmama kararı aldı.

Konuya ilişkin soruları yanıtlayan UGİ Milletvekili Tevfik Şuheybi, meclisin en önemli görevinin, anayasanın yazımı için 60 kişiden oluşan bir meclis oluşturulması olduğunu kaydederek, ”Meclisin oluşturulması için MGK’ya tanınan yasal sürenin sonuna gelindiği halde meclis başkanlığı konuyla ilgilenmiyor” dedi.

Milli Genel Kongre’nin (MGK) süreci sürüncemede bıraktığını öne süren Şuheybi, MGK’nın, anayasa meclisinin oluşturulması için sivil toplum kuruluşlarıyla diyalog kurulu oluşturmasının kabul edilemez olduğunu, çünkü anayasa meclisinin, MGK tarafından değil halk tarafından belirlenmesi gerektiğini belirtti.

MGK’nın şimdiye kadar bir iç tüzük hazırlaması gerektiği halde hazırlamadığını ifade eden Şuheybi, bu nedenle çalışmakta zorlandıklarını, meclis başkanlığının kasıtlı olarak hata yaptığını savundu.

MGK’daki birçok bağımsız vekilin de kendileri gibi düşündüğünü söyleyen Şuheybi, meclisin tamamen akamete uğramaması için, bağımsız vekillerin şimdilik kendilerine benzer bir protesto yolu seçmediklerini, ama her an bu yola başvurabileceklerini kaydetti.

7 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen seçimlerle iş başına gelen 200 kişiden müteşekkil MGK 14 aylık görev süresi içinde anayasanın hazırlanması ve devrimden devlete geçiş sürecinin sağlanmasıyla görevlendirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (61) içerik yüklenmiştir.