AfrikaHaberler

Libyalı milisler başkenti terkediyor

Geçen Cuma günü silahlı milislerin ateş açması sonucu 47 kişinin hayatını kaybettiği Trablus’ta, bütün silahlı milisler başkenti teker teker terkediyor.

Libyalı milis gruplar, meclisin bütün silahlı grupların başkentten çıkarılmasına yönelik kararı üzerine Perşembe günü de Trablus’tan ayrılmayı sürdürdü.

Özel Caydırma Gücü adlı milis grup, Trablus’taki karargahlarını ordu personel şefine teslim etti. Başbakan Ali Zeydan askeri havaalanı Mitiga’daki devir teslim törenine katıldı. Zeydan karargahı ve ekipmanı devretmesinin sivil bir yönetimin kurulması yönünde önemli bir adım olduğunu söyledi.

Özel Caydırma Gücü 2011 yılında kurulmuştu. Resmi olarak suçla mücadele, uyuşturucu imalatçıları ve dağıtıcılarını yakalamak için çalışıyordu.

Geçen Cuma günü bir grup silahlı milis, gösteri düzenleyen Libyalıların üzerine ateş açmış, olayda 47 kişi hayatını kaybetmiş, 460 kişi de yaralanmıştı.

Olayların ardından Cumartesi günü parlamento bütün silahlı grupların başkentten çıkarılmasına yönelik bir karar imzaladı. Parlamento kararının ardından çoğu milis grup Trablus’tan ayrılmaya başladı.

Pazar akşamı Misrata tugayı aşamalı olarak başkentten ayrılmaya başladı. Suk el Cuma tugayı Salı günü başkentteki karargahını teslim etti. Garyan ve Jado şehirleri yerel konseyleri de milislerinin çekileceğini duyurdu. Zintan şehri yerel konseyi de Perşembe günü milislerinin çekileceğini açıkladı.

Hükümet milislerin Trablus’tan ayrılması sürecinin güvenle sağlanabilmesi için, Cumartesi gününe kadar sürecek acil durum ilan etti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (16) içerik yüklenmiştir.