AvrupaHaberlerKuzey Amerika

Londra belediye başkanı: Trump resmen özür dilemelidir

Londra belediye başkanı Sadık Han, Amerikan başkanı Trump’ın resmen özür dilemesi gerektiğini bildirdi.

İRNA’nın haberine göre, Trump’ın ciddi muhaliflerinden sayılan Sadık Han, dün ITV kanalında katıldığı bir programda, Amerikan başkanı Trump’ın, İslam düşmanı radikal grup olan ‘Önce Britanya’ adlı grubun İslam aleyhindeki mesajlarını yayınladığı için resmen özür dilemesini istedi.

Sadtık Han, sözkonusu grubun faaliyetlerinin İslam düşmanlığı üzerine yoğunlaştığı ve toplumda nifak ve ayrılık çıkarmak olduğunu söyledi.

Londra belediye başkanı, Amerika’nın Trump’ın yüzünden nefret topladığını belirtti.

Sadık Han, geçtiğimiz aylarda da,’Önce Britanya’nın İngiltere’yi bölmeye ve ülkede nefret tohumları ekmeye çalışan bir grup olduğunu vurgulayan Han, “En yakın müttefikimizin başkanının, bu aşırılıkçı gruba verdiği desteğin, ülkemizi büyüten çeşitlilik ve hoşgörü gibi değerlerin altını oyduğunu görmemesi inanılmaz.” ifadelerini kullandı.

Başbakan May’e seslenen Han, “Başbakanımız, Trump ve yönetimi üzerinde sahip olduğunu iddia ettiği nüfuzu kullanarak, bu paylaşımları silmesi ve özür dilemesi için istekte bulunmalı.” ifadelerini kullandı.

Amerikan başkanı kasım 2017’de ‘Önce Britanya’ adlı grubunun İslam düşmanlığı mesajlarını yayınlamıştı.

Bu arada Trump, İngiltere’ye yapmak istediği ziyaretini 3 kez, İngiliz halkının tepkisinden dolayı iptal etmek zorunda kalmıştır.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İngiliz aşırı sağcı Önce Britanya grubunun videolarını paylaşmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.