AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Londra’da katledilen bir İranlının dosyasıyla ilgili son durum

İran’ın Londra Büyükelçisi Hamid Baidinejad, telegram kanalında paylaştığı bir yazıda 2013 yılında ırkçılık nedeniyle İngiltere’de katledilen bir İranlının dosyasına değinerek, sözü geçen olayda adaletin yerleşmesi için bu kişinin ailesi tarafından yapılan takip işleminin gayet etkili olduğunu bildirdi.

Baidinejad’ın yazısının bazı satır başları şu şekilde:

2001 senesinde daha iyi bir yaşam koşullarına sahip olmak için İngiltere’ye göç eden İran vatandaşı Bijen İbrahimi, yerleştiği Bristol kentinde ırkçı olan bir komşusu tarafından sürekli rahatsız ediliyordu.

Tüm bu azarlamalara sabırlı bir tavırla karşılık veren Bijen, 2005-2013 yılları arasında komşusu tarafından uğradığı tüm tehditlere ilişkin Şehir Konseyi ve polise sığınmaya çalıştı ancak Bristol Polis Teşkilatı her defasında Bijen İbrahimi’nin kendisini göz altına alarak herhangi bir müdahalede bulunmaktan kaçınıyordu. Maalesef bu olayların devamında, Bijen, Faşist komşusu tarafından ağır şekilde saldırıya uğrayarak, evinin önünde öldürülüp yakıldı.

Katil komşunun müebbet hapis cezasına çarptırılmasını tatmin edici bulmayan Bijen’in ailesi, haklı olarak polisin ihmaline karşılık birer şikayet davası açtı; Dosyanın önemine göre, dava sürecinin uzamasına rağmen 2016 yılının Mayıs ayında Bristol Polis Teşkilatı suçlu ilan edilerek, iki üst düzey yetkilisi hapis cezası alarak diğer iki görevlisi ise işten atıldı.

Verilen bu kararları bile yeterli bulmayan Bijen’in ailesi polisin “açık ırkçılık” suçuyla yargılanmasını talep etti.

Davaya ilişkin süren duruşmanın devamında bugün Bristol Belediye Başkanı bir buçuk senenin ardından taassüflerini dile getirerek polisin Bijen İbrahimi dosyasında açık bir ırkçılık eylemi yaptığını ilan edip yürekten özür dilediğini bildirdi. Bristol Belediye Başkanı, Polis Teşkilatı’nda yapılacağı planlanan etkili değişiklikler vasıtasıyla diğer milliyetler, kültürler ve göçmenlere karşı bir daha böyle bir suçun işlenmesini engelleyeceklerini açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.