AvrupaHaberler

Londra’da Livni için tutuklama kararı çıkarıldı

İngiltere’nin başkenti Londra’da bir mahkemenin işgal devletinin Gazze’ye karşı başlattığı savaş ile ilgili yaptığı soruşturmanın ardından işgal yönetimi eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni hakkında tutuklama kararı çıkardığı belirtildi.

Konuyla ilgili haberi veren El-Cezire televizyonu, Londra’daki mahkemenin bu kararının, işgal ordusunun Gazze’ye karşı başlattığı barbar savaşın yıldönümüne denk gelmesinin anlamlı bulunduğunu kaydetti. İşgal ordusu geçen sene (2008) Aralık ayının son günlerinde Gazze’ye karadan ve denizden saldırı başlattı. Üç hafta süren savaşta işgal ordusu başta BM tarafından yasaklanmış silahlar olmak üzere elindeki birçok silahı denedi. Üç hafta devam eden savaş geride bin beş yüz şehit ve binlerce yaralı bırakırken, on binlerce Gazzeliyi de evsiz bıraktı. Gazze’de tüm alt yapı tamamen tahrip edilirken; hükümet binaları, okullar, polis merkezleri hatta kreş ve camiler bile hedef alınarak yerle bir edildi.

İşgal ordusunun Gazze’ye savaş açmasında önceki Siyonist hükümette Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Tzipi Livni’nin büyük etkisi olmuştu.

Savaşın ardından Filistin içinde ve dışında savaş ile ilgili raporlar hazırlandı, deliller toplandı ve soruşturmalar yapıldı. Bu raporların en belirgini, işgal güçlerinin savaş suçu işlediğini belgeleyen Güney Afrikalı yargıç Richard Goldstone’nun hazırladığı rapordur. BM Genel Kurulu’na gelmemesi için Siyonistlerin yoğun çabasına rağmen, rapor Genel Kurul’da ele alındı ve büyük bir oy çokluğuyla kabul edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.