AfrikaAvrupaHaberler

Londra’da Şeyh Zakzaki’ye destek yürüyüşü

Londra’da yüzlerce müslüman olan ve olmayan kişi, Nijerya ordusunun müslümanlara karşı cinayetlerini kınamak ve İslami hareket genel sekreteri Şeyh Zakzaki’nin bir an önce serbest bırakılması için gösteri düzenledi.

İRİB’in Londra’dan bildirdiğine göre göstericiler dün İngiltere dış işleri bakanlığı önünde düzenledikleri gösteride attıkları sloganlarla Şeyh Zakzaki’nin serbest kalması ve Nijerya hükümetine yaptırım uygulanmasını istedi.

Göstericiler ayrıca insan hakları savunuculuğu iddiasında olan ülke ve uluslararası kuruluşların, Nijerya’da müslümanların katliam edilmesine karşı sessizliğini de kınadılar.

İslami insan hakları komisyonu gibi kurumların daveti üzerine bir araya gelen göstericiler, İngiltere dış işleri bakanı Philip Hamond’a yazdıkları dilekçede, Nijerya’nın BDT ülkelerindeki üyeliğinin askıya alınmasını istediler.

Bazı göstericiler İRİB muhabirine yaptıkları açıklamada, Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılması nedeni ile İngiltere’deki Nijerya karşıtı gösterilerin devam edeceklerini belirttiler.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.