AvrupaHaberler

Londra’da Yemen Güvenlik Toplantısı yapıldı

Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da bugün yapılan Yemen Güvenlik Toplantısında, uluslararası toplumun Yemen’in El Kaide(!) başta olmak üzere terörle mücadelesine destek vermesi, ayrıca ülkenin karşılaştığı zorlukların ele alınacağı “Yemen’in Dostları” adlı bir sürecin başlatılması kararlaştırıldı.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Miliband, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Yemen Dışişleri Bakanı Ebubekir El Kırbi ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanlığında yapılan basın toplantısında ilk olarak ev sahibi Miliband, Yemen toplantısında alınan kararları açıkladı ve toplantının sonuç bildirisini okudu.

Yemen’in dostlarının Londra’da bugün Yemen halkının karşı karşıya olduğu önemli problemleri görüşmek için bir araya geldiği belirtilen bildiride, “Toplantıyla birleşmiş bir Yemen’e destek yinelenmiş, egemenlik ve bağımsızlığına saygı duyulması ve Yemen’in içişlerine müdahale edilmemesi gerektiği belirtilmiştir” denildi.

Bildiride, Yemen hükümetinin ekonomik ve sosyal reformlar yapmasının, uzun süreli istikrar ve refah için önemine vurgu yapılarak, “Uluslararası toplumun güçlü desteğiyle kapsamlı bir yaklaşım gerekliliğine karar verilmiştir” denildi.

Bildiride ayrıca, Yemen’in karşı karşıya olduğu zorlukların büyüdüğü ve eğer bu zorluklara değinilmezse, ülkenin ve bölgenin istikrarını tehdit edecek bir hale gelebileceği dile getirildi.

Yemen hükümetinin de bazı sorunlarla acilen ilgilenilmesi gerektiğinin farkında olduğu vurgulanan bildiride, bu anlamda bölge ve uluslararası toplumun yardımına ihtiyacın gerekliliğinin bilindiği ifade edildi.

Dışişleri Bakanı Miliband’ın okuduğu ve toplantıda üzerinde anlaşma sağlanan konular ise şöyle:

-Yemen hükümetinin reform gündemini sürdürmesi konusundaki bağlılığını bildirmesi ve bir Uluslararası Para Fonu (IMF) programı için görüşmeler başlatması.

-Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreterinin Riyad’da 27-28 Şubatta, Körfez ülkeleri ve Yemen’in diğer ortaklarıyla ilgili bir toplantıya ev sahipliği yapacağını açıklaması.

-Uluslararası toplumun, Yemen hükümetinin El Kaide’ye ve başka şekillerdeki terörizme karşı mücadelesini desteklemek konusundaki bağlılığı.

-Uluslararası toplumun, Yemen hükümetine yürütme, yasama, yargı ve güvenliğin geliştirilmesi için destek vermesi konusundaki kararlılığı. Yemen’in dostları, Yemen hükümetini terörle mücadele kabiliyetleri konusunda, ayrıca hava ve sınır güvenliğini geliştirmesi konusunda desteklemesi.

-‘Yemen’in Dostları’ sürecinin başlatılması ve bu süreçle Yemen’in karşı karşıya olduğu zorluklara değinilmesi. İlk toplantının, bölgede Mart ayında yapılması.”

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Miliband ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Yemen’e daha fazla reform yaparak El Kaide gibi terör örgütlerini ülkesinde barındırmama çağrısında bulunurken, Yemen Dışişleri Bakanı Ebubekir El Kirbi, hükümetinin reformlar konusundaki bağlılığını dile getirdi.

Birleşik Krallık, Noel günü bir ABD yolcu uçağına saldırı girişiminde bulunan Nijeryalı Ömer Faruk Abdulmuttalib’in Yemen’le bağlantısının ortaya çıkmasının ardından, Yemen’le ilgili uluslararası bir toplantı yapılması çağrısında bulunmuştu.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 20 ülkenin dışişleri bakanları ve Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinden temsilciler bugün Londra’da düzenlenen Yemen Güvenlik Toplantısında bir araya geldi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (55) içerik yüklenmiştir.