FilistinHaberlerOrtadoğu

Lordlar Kamarası üyeleri, Kudüslü vekilleri ziyaret etti

İngiliz Lordlar Kamarası’ndan bir heyet, Kudüs’ten sürgün edilme tehdidiyle karşı karşıya olan Kudüslü vekilleri eylem yaptıkları çadırda dün (09 Temmuz Cuma) ziyaret etti.

Lordlar heyetini Kudüs’te eski bakan Halid Ebu Arefe, Siyonist işgal rejimin sürgün etmeyi düşündüğü vekillerden Ahmed Atvan ve Muhammed Tavtah karşıladı. Heyetin ziyaretinden memnuniyet duyduklarını belirten Kudüslü vekiller hem kendi durumlarıyla hem de Kudüs’teki genel durumla ilgili Lordlar heyetine bilgi verdiklerini, işgal rejiminin Kudüslü vekilleri sürgün etmek için aldığı kararın çok tehlikeli olduğuna dikkat çektiklerini söyledi.

Filistin’e geliş nedenlerini açıklamak üzere bir basın toplantısı düzenleyen heyet adına açıklama yapan Barones Jenny Tonge, Filistinlilere yapılanların adil olmadığını söyledi.

Tonge sözlerini şöyle sürdürdü: “Filistin halkının mücadelesini ve iradesini kırmak için yapılan baskıları yıllardır takip ediyoruz. Bizden bazıları sizinle birlikte ağlarken, bazılarımız da sizi desteklediği için hayatında büyük sıkıntılara maruz kaldı. Amerika ve İngiltere’de Siyonist lobi gerçekten çok güçlüdür ve büyük bir baskı uyguluyor”.
Tonge daha sonra şöyle dedi: “Gazze’de olup bitenlerin ardından İngiliz vatandaşları arasında Filistin halkına karşı sempati artmıştır. Olup bitenleri artık şu aşamada gizlemek mümkün değildir. Özgürlük Filosu’na yapılanlar özellikle işgalcilerin filodaki barışseverlere vahşi bir şekilde saldırması dünyanın gözü önünde gerçekleşti ve dünya kamuoyunu fazlasıyla etkiledi”.

İngiliz Barones Kudüslü vekillere yapılanları yerinde görmek ve meseleyi bizzat kendilerinden dinlemek için bölgeye geldiklerini belirterek, Filistin davasının adil bir şekilde çözülmesini sağlamak amacıyla İngiliz hükümetini ve Avrupa Birliği’ni ikna etmek için çaba harcayacaklarına da söz verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.