HaberlerDünyaLübnanOrtadoğu

Lübnan Başbakanı Mikati’nin Fransa ziyareti üzerine

Lübnan’ın yeni Başbakanı Necib Mikati, resmi temaslarda bulunmak üzere Paris’e giderek, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi.

13 ay gibi üzün süren bir siyasi çıkmazın ardından Lübnan’da Necib Mikati’nin başkanlığında yeni hükümet kuruldu. Temmuz ayında Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen kıdemli siyasaetçi Necib Mikadi’nin sunduğu kabine 20 Eylül tarihinde 85 evet oy ile parlamentodan güven oyu almayı başardı. 
Lübnan’ın yeni başbakanı Mikati meclisten güven oyu almasının üzerinden sadece 4 gün geçerken, ilk yurt dışı ziyaretini Fransa’ya düzenleyerek, 24 Eylül tarihinde Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. Mikati’nin Paris ziyareti, Fransa’nın Lübnan için önemini gösteriyor. Tabi ki Fransa için de Lübnan çok büyük önem taşımaktadır, çünkü Lübnan, Fransa’nın eski sömürgelerinden biridir ve Fransa’nın Lübnan’ın güç yapısındaki büyük nüfuz ve etkinliği halen devam ediyor. 
Bu doğrultuda, Beyrut’ta 4 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen dev patlamanın ardından Fransa cumhurbaşkanı Macron bir ay zarfında iki kez Lübnan’a giderek, bu ülkenin yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde, Lübnan için bir yol haritası sundu, fakat bu plan uygulanmadı.
Başbakan Necib Mikati’nin ilk yurt dışı ziyareti için Fransa’yı seçme nedeni ise, Lübnan’ın ekonomik sorunlarıyla ilgilidir. Nisan 2018’de Paris’te Lübnan için mali yardım toplama amacıyla bir konferans düzenlendi. Konferansa katılan ülkeler ve taraflar, Lübnan’a 11 milyar dolar yardımda bulunma sözünü verdiler. Şimdi Mikati, mevcut durumda Paris’e yaptığı bu ziyaretle, Macron’u Lübnan’a mali yardım için ikna etmeye çalışıyor. Macron ise daha önce bizzat Lübnan’a mali yardımında bulunacakları sözü vermişti. 
Ancak Mikati’nin söz konusu mali yardımı kolay bir şekilde alacağı da düşünülmüyor çünkü Fransa Cumhurbaşkanı, yardımda bulunmayı iki şarta bağlamıştır. Birincisi, Macron, Lübnan’da siyasi ve ekonomik değişiklikler yapılmasını istiyor. Ülkedeki siyasi koşullara göre, bu konunun kısa sürede yerine getirilmesi imkansız görünüyor.
İkincisi ise, Fransa cumhurbaşkanı, Lübnan’da elektrik hizmetlerinin iyileşmesini istiyor. Bu konu ise Fransız firmaların Lübnan’daki faaliyetleri nedeni ile Macron için büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda, el Müstakbel hareketine yakınlığıyla bilinen el Leva gazetesi, Mikati kabinesindeki kaynaklardan naklen verdiği haberde, elektrik hizmetlerinin iyileşmesinin Macron ile Mikati görüşmesinde ele alınabileceğine işaretle, bu dosyasının Fransa’nın sunduğu planın önceliğinde yer aldığını, Fransız ve Alman firmaların Lübnan’ın elektrik sektöründe faaliyet yaptığını ve Fransa’nın gelinen noktada, Lübnan’ın elektrik sektörünün onarımının Fransız firmalarına devredilmesini istediğini kaydetti.
Mikati’nin Lübnan ziyareti ile ilgili önem arz eden diğer bir konu da, Beyrut’un Uluslararası Para Fonu IMF ile görüşmeleri hakkındadır. Lübnan yönetimi, ülkenin ekonomik sorunlarını hafifletmek için IMF’den kredi almaya çalışıyor ve bu bağlamda iki taraf arasında görüşmeler düzenlenmiştir. Lübnan başbakanı, Fransa’ya gerçekleştirdiği ziyaretiyle, bu ülke Cumhurbaşkanı’nın IMF ile görüşmelerde Lübnan’a desteğini almaya çalışıyor.
Lübnan Başbakanı Mikati’nin parlamentodan güven oyu alması üzerinden sadece 4 gün geçerken Fransa’ya düzenlediği bu ziyaret, onun ekonomik sorunları azaltmak için yabancı yardımına çok güvendiğini ortaya koymakta./

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.