HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan başbakanı: Siyasi çöp sorunu daha büyüktür

Lübnan Başbakanı Selam, “Hesap sorulmadan üzeri kapatılmayacak. Sorumlu herkes hesap verecek, kimseyi korumayacağım. Eğer bakanlar kurulu çöp krizi karşısında karar almazsa, hükümetin varlığının bir anlamı olmaz. Mesele yalnızca çöp değil bilakis daha büyük siyasi çöp sorunları var” dedi.

Lübnan Başbakanı Temmam Selam, “yolsuzluk” ve “çöp krizi”ni protesto amacıyla dün düzenlenen gösterilerde orantısız güç kullanan güvenlik güçlerinin hesaba çekileceğini belirterek, “Olayın üzeri hesap sorulmadan kapatılmayacak. Sorumlu herkes hesap verecek, kimseyi korumayacağım” dedi.

Başkent Beyrut’ta Meclis ve Hükümet binası yakınında dün düzenlenen gösterilere ilişkin basın toplantısı düzenleyen Selam, “Dün yaşananlar hepimizin taşıması gereken büyük bir sorumluluktur. Barışçıl gösteriler, anayasal haktır. Vatandaşlarımızın düzenlediği barışçıl gösterilerde, onları korumamız gerekiyor” dedi.

Söz konusu tepkilerin bir anlık olmadığını, uzun süren birikimin sonucu meydana geldiğini belirten Selam sözlerine şöyle devam etti:

“Dün yaşananlar karşısında kimse sorumluluktan kaçamaz. Özellikle de sivil toplum kuruluşları mensuplarına ve oradakilere aşırı güç kullanımı konusunda. Olayın üzeri hesap sorulmadan kapatılmayacak. Sorumlu herkes hesap verecek, kimseyi korumayacağım.”

“Mesele yalnızca çöp değil bilakis daha büyük siyasi çöp sorunları var” diyen Selam, ülkedeki krizlerden, siyasi çekişmelerin faili olan siyasilerin de sorumlu olduğunu savundu. Selam göstericilere, hiçbir siyasi kesimin kendilerini kullanmalarına izin vermemeleri çağrısında da bulunarak, şunları kaydetti:

“Ben halk ve vatandaşın yanındayım. İktidar olmak, sahte tanıklar olmamız anlamına gelmiyor. Meclis aracılığıyla hesaba çekme görevini yerine getiremeyen siyasi güçlerin yerine siz, halk olarak bizi hesaba çektiniz.”

Selam, üç hafta önce istifanın eşiğine geldiğini aktararak, “Eğer bakanlar kurulu çöp krizi karşısında karar almazsa, hükümetin varlığının bir anlamı olmaz. Benim sabrım, sizin sabrınızla bağlantılı” ifadelerini kullandı. Selam, sivil toplum kuruluşlarına mevcut sorunları görüşmek üzere diyalog heyeti oluşturma çağrısında bulunarak sözlerini tamamladı.

Basın toplantısının ardından, hükümet binası yakınındaki eylemciler, sorunu çözmekten aciz olduğunu ifade ettikleri Selam’ın görevi bırakması yönünde sloganlar attı. Eylemciler, çözüm bulunana ya da hükümet istifasını sunana kadar Riyad es-Sulh Meydanı’nda kalacaklarını belirtiyor.

Lübnan’da dün sivil toplum kuruluşları, sanat ve medya dünyasından isimlerin de katıldığı “çöp krizi” ve “yolsuzluğu” protesto amacıyla geniş çaplı gösteriler düzenlenmiş, güvenlik güçleri daha önce görülmemiş bir şekilde güç kullanarak göstericileri dağıtmıştı.

Başkent Beyrut’taki tek çöp toplama şirketinin temmuz ayının ortalarında çalışmalarını durdurması ve ana çöp depolama merkezlerinden birinin kapatılması, başkentin ana caddeleri ile ara sokaklarında büyük çöp yığınlarının oluşmasına neden oldu. Hükümetin iki aydan bu yana köklü bir çözüm bulamadığı çöp krizi, insan sağlığını tehdit edecek boyuta ulaşacağı endişesiyle vatandaşların tepkisini çekiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.