HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan başbakanından Lübnan’daki son çatışmalara sert eleştiri

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Lübnan’da son çatışmaları sert dille eleştirerek, ‘siyasi gruplar arasındaki ihtilaflar ülkede fitne ve kaosa yol açmamalı’ dedi.

Hariri, dün gece Beyrut’ta taraftarlarına yönelik yaptığı konuşmada, sokak çatışmalarının Lübnan barış ve istikrarı aleyhinde olduğunu belirterek Emel ve Özgür Milli hareket arasındaki çatışmaların son bulmasını istedi.

Son günlerde Lübnan dışişleri bakanı ve aynı zamanda Milli Hareket lideri olan Cebran Basil’in Lübnan parlamento başkanı ve Emel hareketi başkanı Nebih Berri aleyhinde yaptığı konuşmalar taraflar arasında çatışmaya neden olmuştu.

Bu arada Beyrut’taki Hükümet Sarayı’nda gerçekleştirilen “Lübnan 2018 Kriz Müdahale Planı” başlıklı toplantıda konuşan Başbakan Hariri, “Lübnan’da yaşayan Suriyeli mültecileri ülkelerine dönmeye zorlamayacağız.” dedi.

Koşullar ne olursa olsun, hiç kimsenin Suriyeli mültecileri geri dönmeleri için zorlayamayacağına vurgu yapan Hariri, “Suriyeli mültecilerin, ülkelerine geri dönme planı ancak Birleşmiş Milletler (BM) ve onun uzmanlaşmış kurumlarıyla yakın koordinasyon ve karşılıklı planlama yoluyla gündeme getirilecek.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Ürdün’de olduğu gibi Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin de evlerine dönmek istediğine dikkati çeken Hariri, Suriyeli mülteciler sonsuza kadar Lübnan’da kalacakmış gibi bir siyaset belirlemenin doğru olmadığını belirtti.

Lübnan Mülteci İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muin el-Merabi, 24 Ocak’ta düzenlediği basın toplantısında, Lübnan’ın, 980 bin civarındaki Suriyeli mülteciyi daha fazla barındıracak durumda olmadığını ve Suriyeli mültecilerin gelecek yaza kadar ülkelerine geri gönderileceğini açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.