HaberlerİranLübnanOrtadoğu

Lübnan cumhurbaşkanı, İran’ın yeni cumhurbaşkanı ile telefon görüşmesi yaptı

Lübnan Cumhurbaşkanı Süleyman, İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Ruhani’yi telefonla arıyarak, tebriklerini ifade etti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Ayetullah Hasan Ruhani’yi telefonla arayarak, İran’ın yeni Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi nedeniyle tebriklerini dile getirdi ve “Sizin yardımınızla bölgenin mevcut sıkıntılardan kurtulabilmesi için size umut bağladık. Biz aynı zamanda kuracağınız Hükümet ve izleyeceğiniz politikalarla Suriye başta olmak üzere bölgenin kriz ortamından çıkması yolunda size gönül bağlamışız” dedi.

Ruhani de, Lübnan Cumhurbaşkanı Süleyman’ın bu telefon teması ve dileklerinden dolayı teşekkürlerini ifade ederek “İslami İran’ın siyaseti bölge halkları ve Hükümetlerine yardımcı olmaya dayanıyor. Ben Suriye konusu başta olmak üzere bölge sorunlarının çözümünün kesinlikle askeri olmadığına inanıyorum. Biz Suriye’de katliamların bir an önce durdurulması için ateşkes ortamı sağlama peşindeyiz” diye vurguladı.

Yeni Cumhurbaşkanı Ruhani ayrıca “Biz ecnebilerin Suriye’nin içişlerine karışmamaları ve Suriye halkının kendi kaderlerini kendilerinin belirlemelerine izin verilmesi gerektiği tezini savunuyoruz” şeklinde konuştu.

Lübnan Cumhurbaşkanı Süleyman da telefon temasının sonunda “Sizin tavrınız umutverici” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.