HaberlerLübnanOrtadoğuSuriye

Lübnan Cumhurbaşkanı: Suriyeli Mülteciler Güvenli Bir Şekilde Ülkelerine Dönmeli

Lübnan Cumhurbaşkanı: Suriyeli mültecilerin yaşadığı sorunların sorumluluğunun büyük bir kısmı, savaş kıvılcımlarına neden olan ya da bunu hafife alan ülkelerin boynundadır.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmeleri gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: ‘Lübnan, Suriye’deki savaşın sorumlusu değildir ama bu savaşın sonuçları, Lübnan’ın yakasına yapışmıştır.’

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Lübnan’a gönderilen Uluslararası Kızılhaç Komitesi Heyeti Başkanı Christop Martan ile gerçekleştirdiği görüşmede; “Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmeleri yönündeki talep, bir taraftan onların acılarını sonlandırmak, diğer taraftan da Suriye’ye güvenliği ve istikrarı yeniden kazandırmak ve bu ülkenin mültecilerinin güvenli bir şekilde ülkelerine dönmelerini sağlamak için barışçıl bir çözüm yoluna ulaşmanın önemini vurgulamak içindir” ifadesinde bulundu.

Lübnan Cumhurbaşkanı sözlerine şunları ekledi: ‘Bu tutum, Suriye’deki mevcut şartlar dikkate alınarak benimsenmiştir ve Lübnan, Suriye’deki durumun yakın bir gelecekte düzeleceği konusunda umutludur. Lübnan, Suriye’deki savaşın sorumlusu değildir ama bu savaşın sonuçları Lübnan’ın da yakasına yapışacaktır. Bu sorunların sorumluluğunun büyük bir kısmının savaş kıvılcımlarına neden olan ya da bunu hafife alan ya da hiç kimse tarafından yaptıkları işlerden dolayı sorgulanmadan bu savaşa katılan ülkelerin boynundadır.’

Öte yandan Martan da Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin Suriyeli mültecilerin ülkelerine güvenli ve onurlu bir şekilde dönmeleri için komite tarafından belirlenen ölçüler hakkındaki görüşlerini açıkladı.

Martan, Lübnan’da bulunan mültecilerin yüzde 80’inin Suriye’de güvenlik durumu düzeldiği zaman ülkelerine dönmek istediğini açıklayarak, “şimdiye kadar evlerine dönen mültecilerin sayısı 60 bin kişidir yani bütün Suriyeli mültecilerin yüzde 1’inden öteye gitmemektedir” ifadesinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.