HaberlerLübnanOrtadoğuSuriye

Lübnan Dışişleri Bakanı: Arap Heyetinin Tutumu Çok Tehlikelidir

İslami Davet sitesinin elde ettiği habere göre, Lübnan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Adnan Mansur; Washington’u ziyaret eden Katar başkanlığındaki Arap heyetinin İşgalci İsrail’le toprak değişimi konusundaki tutumunun çok tehlikeli olduğunu belirterek, Filistin davasını kökünden bitireceğini ve İşgalcileri yeni yerleşim birimleri inşa etmeye teşvik edeceğini ifade etti.

Meyadin kanalına dün verdiği demeçte Mansur “İşgalcilerle toprak değişimi önerisini reddediyoruz. Çünkü bu Filistin halkı için ikinci Nekbedir. Vakit Arapların değil İsrail’in lehine işliyor. Onlar Arap topraklarına el konulması için bahis oynuyor ve ilhak politikasını sürdürüyor” şeklinde konuştu.

Mansur, bu tutumun Suriye’deki krizi suiistimal eden Arap birliği ve ortak Arap projesi tarihine kara bir leke olarak düşeceğini ifade etti.

Mansur; Arap birliğinin Suriye konusunda farklı şekilde davranma imkanının olduğunu, ancak başından beri Suriye karşıtı bir tutum takındığını belirterek Cezayir ve Irak’ın Arap birliği kararlarına ikna olmadığını ekledi.

Arap Birliğinin Suriye’de güvenlik ve istikrarı sağlamada başarısız olduğunu belirten Mansur; Suriye’nin üyeliğini askıya alma kararının da Arap birliği misakıyla bağdaşmadığını sözlerine ekledi.

Mansur, Suriye’ye düşmanca bir politika uygulandığını, çünkü Suriye’nin İsrail’in karşısında durduğunu, direnişi desteklediğini, Filistin davasının sonlandırılmasına, tasfiye edilmesine bir engel teşkil ettiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.