HaberlerİranLübnanOrtadoğu

Lübnan Dışişleri Bakanı: İran seçimleri herkesi şaşkına çevirdi

Lübnan Dışişleri Bakanı “İran’ın son Cumhurbaşkanlığı seçimleri dünyayı şaşkına çevirdi ve aynı zamanda İran’ın halkçı istek ve katılımıyla hareket ettiğini sergiledi” dedi.

Bir heyete Başkanlık ederek dün İran’ı ziyarete gelen Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur, dün öğleden sonra İranlı mevkidaşı Ali Ekber Salihi’yle görüştü.

Bu görüşmede iki taraf, ikili ilişkiler ve Suriye başta olmak üzere bölgeyle ilgili önemli en son gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Dışişleri Bakanı Salihi bu görüşmede yaptığı konuşmada, İran’la Lübnan arasındaki stratejik ilişkileri önemli olarak niteleyip, Lübnanlı meslektaşı Adnan Mansur’un bu ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilerin bütün alanlarda geliştirilmesine vesile olması temennisinde bulundu.

Lübnan Dışişleri Bakanı Mansur da yaptığı konuşmada, İran’da halkın geniş katılımıyla yapılan son Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve neticede Hasan Ruhani’nin yeni Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinden dolayı İran halkına yönelik tebriklerini ifade ederek “Biz de dünyanın diğer ülkeleri gibi İran’ın bu seçimleriyle ilgili gelişmeleri takip ediyorduk ve bu ülkede demokrasinin üst düzeyde cereyan ettiğine şahit olduk. İran’ın bu seçimleri aslında dünyayı şaşkına çevirdi. Aynı zamanda İran İslam Cumhuriyetinin halkçı istek ve katılım üzerine hareket ettiğini ortaya koydu. Dünyada hiçkimse bu seçimleri kuşku altına alamadı” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2023 (3) içerik yüklenmiştir.