HaberlerİranLübnanOrtadoğu

Lübnan Dışişleri Bakanı: İran ve Lübnan’a baskıların amacı hegemonya kurmaktır

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, İran ve Lübnan gibi bölge ülkelerine uygulanan baskıların amacının hegemonya sağlamak olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısının Siyasi İşler Yardımcısı Hüseyi Cabiri Ensari ile görüşen Basil, 2000, 2006 yıllarında Lübnan’ın Siyonist rejim karşısında elde ettiği zaferlere ve tekfirci terörizm karşısında elde edilen zaferlere değinerek bu şartlarda bölge ülkelerinin yan yana ve düşman karşısında durmaları gerektiğini söyledi.

Ensari, Lübnan temasları çerçevesinde Parlamento Başkanı Nebih Berri ile de görüştü.

Berri görüşmede İran’ın Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) çerçevesindeki yapıcı çabalarını takdir ederek, İran’ın özel temsilcileri vasıtası ile çeşitli ülkelere tutumunu anlatmanın zamanında ve dirayetli bir tutum olduğunu belirtti.

Berri, bölgesel krizler özellikle Yemen krizinin bir an evvel çözülmesi gerektiğini belirterek, bu gelişmesinin ilişkilerin iyileşmesi ve bölgesel işbirliğinin gelişmesine vurgu yaptı.

Cabiri Ensari, Lübnan temaslarının ilkini Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile gerçekleştirdi. Bu görüşmede Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Amerika’nın KOEP’ten çıktıktan sonraki durum ile ilgili mesajı iletildi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Şubat 2024 (20) içerik yüklenmiştir.