HaberlerLübnanOrtadoğuSuriye

Lübnan Dişişleri Bakanı: Kimyasal Silah Propagandaları Irak’ı Hatırlatıyor

Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur; Suriye’nin bölgede ağır bir stratejik öneme sahip olduğunun göz ardı edilemeyeceğini belirterek krizi aşmak için çaba gösterilmesi gerektiğini, aksi takdirde sonuçlarının Lübnan ve bölgedeki tüm ülkeleri vuracağını ifade etti ve Lübnan ile Suriye’nin bağlarının tarihi olduğunu ekledi.

Dün akşam Menar Televizyonuna konuk olan Mansur; mevcut krizden çıkış yolunun Suriye’deki tüm taraflar arasındaki diyalogun olduğunu, Suriye’deki “muhalefetin” ve radikal grupların diyalogu kabul etmeyip hilafetten bahsettiğini ve bölgede planlananın büyük bir fitne olduğunu artık herkesin bildiğini ve idrak ettiğini belirtti.

Lübnan topraklarından Suriye içlerine doğru ihlaller konusunda Suriye’nin Lübnan’a 20’nin üzerinde muhtıra gönderdiğini dile getiren Mansur, Lübnan devletine ordu ve iç güvenlik güçlerini Suriye’nin içişlerine müdahaleyi durdurup Lübnan topraklarından Suriye’ye silahlıların girişini önleme çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov’un Lübnanlılara yönelik tutumu konusunda Mansur; Bogdanov’un “Rusya’nın Suriye’deki radikal gruplardan ve halifeliğin kurulması konusunda yaptıkları çağrılardan duyduğu rahatsızlığı dile getirdiğini ve Suriye’ye silah göndermenin bölgedeki herhangi bir ülkeye etmeyeceği gibi Suriye’ye de hizmet etmeyeceğini” ifade ettiğini belirtti.

Mansur Rus temsilciden, Rusya’nın Suriye’deki krize barışçıl bir çözüme ihtiyaç olduğu ve herhangi bir dış askeri müdahaleye karşı tutumunu hala koruduğunu hissettiğini dile getirdi.

Suriye’nin muhaliflere karşı kimyasal silah kullandığına yönelik propagandaların Irak’taki durumu hatırlattığını, orada kitle imha silahlarının olduğu iddialarının ileri sürüldüğünü fakat sonunda bunun doğru olmadığını kanıtlandığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Haziran 2021 (36) içerik yüklenmiştir.