HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan gemileri Gazze’ye doğru yol almaya hazır

Siyonist işgal rejiminin dört yıldan beri kuşatma altında bulunan mazlum Gazze halkına insani yardım taşıyan Özgürlük Filosu’na yaptığı vahşi saldırı dünya kamuoyunun tepkisine neden olduğu gibi, dünyanın dikkatini de işgalcilerin ambargosu altında inleyen Gazze’ye çekmişti. Bu durum, Sudan ve Irak’tan sonra Avrupalıların Özgürlük Filosu-2’yi hazırlamalarına neden olmuştu.

Gazze kuşatmasını kırmak için hazırlanan gemilerden ikisi de Lübnan’da hazırlanan Meryem ve Naci El-Ali gemileridir. Meryem gemisi 70 kadar bayan dayanışmacıyı taşıyacak. Bunlar arasında Amerika’dan beş rahibenin yanında Avrupa’nın değişik ülkelerinden katılan bayan aktivistler de bulunuyor. Naci El-Ali gemisi de bir grup gazeteciyi götürüyor.

Her iki gemide de dayanışmacıların yanında Gazze’deki kadın ve çocuk hastalar için kanser ilacı ve diyaliz cihazları gibi tıbbı cihazlar bulunuyor.

Kadın dayanışmacıların bineceği Meryem gemisinin koordinatörü Semir El-Hac yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Gemi bir çok açıdan hazırdır. Hareket etmesi için geri sayım başladı. Gemide Lübnan, Kuveyt, Bahreyn, Suriye, Ürdün, Amerika, Fransa ve başka ülkelerden kadınlar olacak”.

Lübnan’daki Hizbullah’tan hiçbir temsilcinin gemide bulunmadığını belirten El-Hac, Siyonistlerin sadece Hizbullah tarafından istenmeyen insanlar olmadığını aynı şekilde özgürlük ve bağımsızlık yanlısı herkes tarafından istenmediklerini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.