HaberlerLübnanOrtadoğuSuriye

Lübnan güvenlik güçleri bir çok silahlı kişiyi tutuklamayı başardı

Lübnan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Adnan Mansur iki ülke sınırları üzerinde Lübnan’dan Suriye’ye Suriye’den de Lübnan’a yasadışı yollarla geçişlerin olduğunu ve silah kaçakçılığının da yapıldığını belirterek Lübnanlı güvenlik güçlerinin bir çok silahlı kişiyi tutuklamayı başardığına işaret etti.

Lübnanlı OTV Kanalına yaptığı açıklamada Bakan Mansur; Suriye’nin, iki ülkeye olumsuz yansımaları olması nedeniyle Lübnan’dan sınırları sıkı kontrole almasını talep ve temenni ettiğini; Lübnan otoritelerinin de son zamanlarda fiili bir şekilde kontrolü sağlamayı başardığını söyledi.

Mansur; Suriye’nin şu ana kadar Lübnan’da tutuklu bulunan hiç bir şahısı kendisine teslim etmek için resmi talepte bulunmadığına vurgu yaptı.

Suriye’de durumların durulacağını ve ülkenin yeniden sağlığına kavuşacağını ifade eden Mansur; Suriye ve Lübnan arasında dünyada benzeri bulunmayan ayrıcalıklı ilişkiler bulunduğuna dikkat çekti.

Rusya’da bulunduğu temaslar konusunda Mansur; Rusların Suriye’deki durumlara oldukça büyük ve ciddi ilgi gösterdiklerine tanık olduğunu, Suriye’de güvenlik ve istikrarı zedeleyecek her türlü eyleme mutlak bir şekilde karşı olduklarını ifade etti.

Lübnan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Mansur; Lübnan’ın Arap Ligi tarafından Suriye’ye karşı yayınlanan bütün kararlardan uzak durduğunu dile getirdi.

Lübnanlı Sefir gazetesinde bugün yayınlanan röportajında Mansur; Suriye’de yaşanan krizin askeri müdahale ve şiddetle çözülemeyeceğine dikkat çekerek Suriye’ye yardım edilmesi isteniyorsa ekonomik ve siyasi yaptırım uygulamaktan uzak durmak gerektiğini aktardı.

Suriye’de diyalog yöntemini izlemeyen hiçbir çözümün başarıya ulaşamayacağını belirten Mansur; İstanbul’da düzenlenmesi planlanan sözde “Suriye Dostları” konferansına İstanbul Meclisinin katılacak olmasından dolayı Lübnan’ın katılmasının mümkün olmayacağını kaydetti.

Suriye’de güvenlik ve istikrarın sağlanması temennilerinde bulunan Mansur; Suriye’nin içişlerine müdahale edilmesine ya da Suriye’ye yaptırım uygulanmasına karşı durmanın kesinlikle ayıp olmadığını beyan etti.

Suriye’de yaşanan sorunların, olumlu bir çözüme ulaşmak için yardımcı tavır alınmasını gerektirdiğine işaret eden Mansur; olumlu çözümden kastedilenin askeri müdahale, muhalefetin silahlandırılması siyasi ve ekonomik yaptırım değil diyalog yöntemiyle gelecek bir çözüm olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.