HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan halkı Hizbullah’a zarar gelmesine izin vermez

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Suriye-Lübnan ilişkilerinin güven, dostluk, işbirliği, koordinasyon ve karşılıklı saygıya dayandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Süleyman, Katar el-Vatan Gazetesine yaptığı ve bugün yayınlanan açıklamada, Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’la sürekli görüşmelerde bulunduğunu ve bu görüşmeler sırasında görüşleri sonsuz bir güven ve samimiyetle paylaştıklarını belirtirken “ iki ülke ilişkilerinde bu çok önemli, bu durum Lübnanlı yetkililerle ilişkiler içinde geçerli olmaya başladı. Bu, Lübnan uzlaşmacı başkanının rolünü azaltmaz,aksine Lübnan’ın tek vatan evlatları arasında ulusal ve temel ilkeler üzerinde uzlaşma sağlanmasıyla yönetilebileceğine inanmaya başlayan Lübnan liderlikleri arasında uzlaşmanın gerçekleştirilmesine katkıda bulunur” diye konuştu.

Suriye-Lübnan arasındaki anlaşmalar konusunda sorulan bir soruyu yanıtlayan Lübnan Cumhurbaşkanı, “iki ülke de bazı anlaşmaların yeniden gözden geçirilmesini talep ediyor. güven ve niyet ayrıcalıklı ilişkiler doğasının dayattığı dengeyi kurmanın temel unsurunu oluşturduğu sürece bu anlaşmaların yeniden gözden geçirilmesi önünde hiç bir engel yok” dedi.

İsrail tehditleri konusunda ise Cumhurbaşkanı Süleyman, İsrail’in her zaman tehditlere başvurduğunu, barış konusunda maruz kaldığı baskılardan kurtulmak için Lübnan’ın karşılaştığı tehlikeleri abarttığını söyleyerek İsrail’in Lübnan’a saldırırken sırtını Lübnanlıların bölünmesine dayadığına dikkat çekti.

Lübnan Cumhurbaşkanı, “Lübnanlılar, yapmaları gereken ilk şeyin bölünmemek, ikinci şeyin ise herhangi bir İsrail saldırısına karşı silahlanmak ve Lübnan’ın bütün güçlerinden yararlanmak olduğunun farkına vardılar” diyerek direnişin Lübnan’ı savunmanın önemli ulusal güçlerinden birini oluşturduğuna vurgu yaptı.

Lübnan Hükümeti ile Amerikan Büyükelçiliği arasında güvenlik birimlerinin geliştirilmesi ve direnişe oluşturduğu tehlike konusunda imzalanan anlaşmaya yönelik tutum ile ilgili soruyu yanıtlayan Süleyman, anlaşmanın Parlamento komitesi tarafından incelendiğine işaret ederek “ direniş korunacak ve direnişe zarar verilmesi engellenecektir” vurgusunu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.