HaberlerDünyaLübnanOrtadoğuSuriye

Lübnan heyetinin Suriye ziyaretinin önemi

Lübnan’dan 10 yıl sonra Suriye’ye bir heyetin ziyarette bulunması çeşitli açılardan büyük önem taşıyor.

Lübnanlı bakanlardan bir heyet 4 Eylül cumartesi günü Suriye’yi ziyaret etti. Bu heyet, Lübnan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakan Vekili ve savunma bakanı Zine Aker, maliye bakanı Gazi Vezni, enerji bakanı Reymon Gacer ve Lübnan kamu güvenliği kurumu genel müdürü Abbas İbrahim’den oluşuyor.
Söz konusu ziyaretin önemli yönlerinden biri onun taşıdığı siyasi boyuttur. Yapılan ziyaret 10 yılın ardından bir Lübnan heyetinin Suriye’ye ilk ziyaretidir. Suriye’de 10 yıl önce iç krizin başlaması ardından Lübnan ile ilişkileri de bu krizden etkilendi. Tabi ki bu etkileşimin ana sebebi, Lübnan’da işbaşında olan hükümetti. 
Son 10 yılda Lübnan’da Saad el-Hariri, Necip Mikati, Temmam Selam, Saad el-Hariri ve Hassan Diab başbakanlık görevinde bulundular. Lübnan bir yandan tekrarlanan siyasi istikrarsızlıklara sahne olurken diğer yandan da Hassan Diab dışında diğer 4 başbakan pratikte batı ekseni siyasetinin etkisinde Suriye hükümetine muhalefet konumundaydılar. Ayrıca söz konusu hükümetler Suriye’de güçlü varlık gösteren Hizbullah ile çatışıyor ve Şam ile ilişkileri ihya etmeyi olumlu karşılamıyorlardı.
Bu yüzden Lübnanlı heyetin Suriye ziyareti büyük önem taşıyor. Zira iki ülke arasında ilişkilerin 10 yılın ardından tekrar başlangıcı sayılıyor. Bu bağlamda Suriye’nin Beyrut büyükelçisi Ali Abdulkerim yaptığı açıklamada şöyle diyor: Lübnan heyetinin Şam ziyaretinde siyasi bir içerik mevcuttur. Suriye ve Lübnan çıkarları iki ülke arasında birlik sağlar ve Şam da iki ülke arasındaki anlaşmaların gerçekleşmesini olumlu karşılar.
Abdulkerim ayrıca söz konusu ziyaretin, Amerika ve batılı ülkelerin, Suriye hükümetinin düşmesi ve terörizmin başarısına ilişkin hesaplarının yenilgiye uğradığını gösterdiğini sözlerine ekledi.
Lübnan heyetinin Suriye ziyareti ayrıca ekonomi açıdan da önemli sayılıyor. Lübnan heyetinin Suriye ziyareti bu ülkenin yoğun ekonomik ve sosyal kriz ile karşı karşıya olduğu bir sırada gerçekleşti. Lübnan’da çok yoğun şekilde yaşanan yakıt krizi hükümet karşıtı gösterilerin şekillenmesine sebep oluyor. 
Bir yandan İran İslam cumhuriyeti Lübnan’a yardım için adım atarken Lübnan’a gönderilen yakıt tankerleri ise Suriye sularına girmiş bulunuyor. Diğer yandan ise Lübnan Mısır’dan doğal gaz ve Ürdün’den elektriği de Suriye topraklarından geçirmek istiyor. Bu yüzden Lübnanlı heyeti ve Suriye hükümeti arasındaki görüşmelerin eksenlerinden birini de bu konu oluşturdu. Lübnan enerji bakanının Suriye’yi ziyaret eden heyette yer alması ise, Lübnan’da elektrik krizinden kaynaklanan sorunları azaltmak hedefi taşıyor. 
Bu bağlamda Lübnan enerji bakanı Reymon Gacer iki taraf arasında yapılan görüşmeleri olumlu değerlendirirken Suriyeli tarafın Lübnan ile işbirliği için çok istekli olduğunu belirtti. Lübnanlı bakan ayrıca gelecek hafta Ürdün’de Lübnan, Suriye, Ürdün ve Mısır arasında 4’lü bir oturumda Suriye ve Ürdün üzerinden Lübnan’a elektrik ve doğal gaz iletimi bağlamında 4 ülke arasındaki anlaşmaların gerçekleşmesi ve de teknik ve finans meseleleri konusunda gerekli girişimlerin yapılması ve takvimin belirlenmesinin ele alınacağını belirtti.
Lübnan heyetinin Suriye ziyareti, iki komşu ülkenin çıkarları dikkate alındığında hiçbir yabancı baskı veya direktifin olmaması ile ülkelerin ekonomik sorunlarının azalmasına sebep olacağını gösteriyor. Suriye de Lübnan’a karşı hüsnü niyetini gösterirken bu ülkenin sorunlarının çözümlenmesi için her türlü yardımı olumlu karşılamakla kalmayıp aynı zamanda çeşitli alanlarda ve özellikle ekonomi alanında Beyrut ile işbirliğini arttırmayı istediğini gösterdi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Ağustos 2022 (2) içerik yüklenmiştir.