HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan Hizbullah Hareketi’nin ciddi bir gücü var

Amerika Savunma Bakanı Robert Gates, Lübnan Hizbullah hareketinin özellikle son yıllarda gücünü kayda değer ölçüde geliştirdiğini vurguladı.

El-Arabiye kanalına konuşan Amerika Savunma Bakanı Robert Gates, Fars Körfezi bölgesinde yer alan Arap ülkelerin toplu güvenlik sistemi kurmaları konusuna temas ederek söz konusu ülkelerle birlikte ortak hava ve füze savunma sisteminin kurulması yolunda büyük ilerlemeler kaydettiklerine inandığını belirtti.

İran’ın bölgede Amerika çıkarları yolunda engel oluşturması ile ilgili bir soruya da verdiği cevapta Gates, “11 Eylül 2001’den beri Lübnan Hizbullah örgütü tarafından öldürülen Amerikalıların sayısı, diğer terör örgütlerinden daha fazla” iddiasında bulundu.

Gates ayrıca, Hizbullah hareketinin son yıllarda büyük ilerlemeler kaydettiğini ve şu anda kayda değer güce sahip olduğunu, Hizbullah’ın elinde bulunan füze sayısının bölgedeki bir çok ülkenin füze sayısından daha fazla olduğunu belirtti.

Korsan İsrail’in elinde bulundurduğu nükleer başlıklarla bölge ülkelerine yönelik oluşturduğu ciddi tehdidi göz ardı eden Gates, bölge ülkelerinin İran’ın nükleer amaçları konusunda ciddi kaygı taşıdıklarını ve İran’ın füze gücünden korktuklarını iddia etti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.