HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan Parlamentosu, Filistinlilerin haklarıyla ilgili kanunları onayladı

Lübnan Parlamentosu, bugünkü (17 Ağustos Salı) oturumunda, 1946’da çıkan ve Filistinli mültecilere sadece belirli mesleklerde çalışma hakkı tanıyan iş kanununun 56. maddesine getirilen değişikliği onayladı.

Lübnan Parlamentosu ayrıca, Lübnan Üniversitesi’yle ilgili (665/97) numaralı kanunun 22. maddesiyle ilgili değişiklik önerisini ve sosyal yardımlaşma kanununda yapılan değişikliği kabul etti.

Yeni kanuna göre, sosyal yardımlaşma idaresi Filistinli işçilerin iştirakleri için müstakil bir hesap açacağı ve devlet hazinesinin veya sosyal yardımlaşma sandığının Filistinli işçilere yönelik herhangi bir yükümlülük üstlenmeyeceği, kanun kapsamına girenlerin hastalık ve annelik fonundan ve aile yardımından yararlanamayacağı ifade edildi.

Lübnan Çalışma Bakanı Butros Harb, acil durumların da sosyal yardımlaşma kanunu kapsamında olduğunu söyledi.

Lübnanlı milletvekilleri parlamentoda Filistinli mültecilere medeni haklarının verilmesi konusunu görüşürken, onlarca Filistinli mülteci de Beyrut’taki Riyad Es-Sulh Meydanı’nda gösteri yaptı.

Lübnan’daki Filistinli Mühendisler Birliği Başkanı Ahmed Ebu Cemi’, “Lübnan’da yaşayan Filistinli mühendisler Filistinli mültecilerin binde birini ancak teşkil ettiğine göre birçok soru işareti akla geliyor: Bize çalışma hakkı verilmesinin neresi tehlikeli?” dedi.

Lübnan Parlamentosu’ndan Filistinli mültecilere insaflı yaklaşmasını talep eden Ebu Cemi’, bugünkü oturumda Filistinli mültecilere medeni, insani ve sosyal tüm haklarının verilmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Ağustos 2022 (2) içerik yüklenmiştir.