HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan seçimleri tehditlerin gölgesinde geçti

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnan seçim sonuçlarını değerlendirdi. Lübnan İslami Direnişi Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnan seçimlerinin İsrail ve Arap dünyasının tehditlerinin gölgesinde geçtiğini söyledi.

Nasrullah, 14 Martçıları daha fazla oy alarak seçimleri kazanmak için yalan ve iftiralara başvurmaktan geri durmamakla suçladı. Nasrullah “Muhalifler, tedrici olarak seçim propagandasından savunma konuşmaları yapmaya başladı. Çünkü yalanlar ve iftiralar, bir yağmur gibi üzerimize yağmaktaydı” dedi.

Muhaliflerin seçimleri kazanması halinde, Lübnan’ın kaydeden taraf olacağı iddialarının 14 Martçıların yanı sıra bazı Arap ve batılı ülkeler tarafından da sık sık gündeme getirilmesini hatırlatan Nasrullah, Lübnan halkının korkutulduğunu, halkın iradesine saygı gösterilmeyerek halkın baskı altına alındığını söyledi.

Hizbullah’ın elinde silah varken seçimlere gidilemeyeceğini, Hizbullah’ın elindeki silahla Lübnanlıları tehdit ettiğini iddia edenlere karşı Nasrullah “Seçimler, silahların tehdidi altına yapılmadı. Seçimler, batılıların, Amerika, İsrail ve Arapların tehdidi altında yapıldı, Lübnanlı seçmenlere bazı seçenekler dayatıldı” dedi.
Nasrullah, konuşmasına şöyle devam etti: “Seçim sonuçlarıyla karşılaşınca sarsılmadık. Çünkü bize göre seçimler, uzun yolda bir istasyondur, dünyanın sonu değildir” dedi.

Netanyahu’nun Pazar günü yaptığı konuşmaya dikkat çeken Nasrullah “İster hükümette isterse muhalefette olalım, hükümetten Netanyahu’nun açıklamalarına tabii bir karşılık vermelerini bekleyeceğiz. İsrail’in Filistinlileri sürgün etme ve Arap ülkelerindeki mültecilere vatandaşlık hakkının verilmesi planlarına karşı ulusal planların gerekliği üzerinde duracağız” dedi.

Lübnan seçimlerinde Hizbullah’ın elde ettiği başarıda emekleri geçenler için düzenlenen ödül töreninde bir konuşma yapan Nasrullah, Fethi Yeken’in ailesine ve İslami Amel Cephesi’ne başsağlı temennilerini iletti.
Nasrullah “Büyük alim, davetçi Fethi Yeken, daima müslümanların ve Lübnanlıların birliği için çalışmıştır. Filistin ve Irak’taki direniş hareketlerini destekleyen Yeken, Lübnan’daki direniş ve cihad hareketinin de kurucusudur. Yeken, Lübnan tarihinde bir ilk olan, Beyrut ortasında şii ve sünnileri arkasına alarak Cuma namazı kıldıran kişiydi. Yeken’in bundaki hedefi, Lübnan hükümetini ulusal birliğe davet etmekti” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.