HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan seçimlerinde kazanan taraf direniş ekseni oldu

Lübnan İçişleri Bakanı Nihad el Meşnuk, ülkenin kuzeyindeki Akkar kentinde oyların yeniden sayılması nedeniyle buradaki sonuçların açıklanmasının geciktiğini duyurdu. Meşnuk ayrıca, seçim sonuçlarının 48 saat içinde İçişleri Bakanlığının internet sitesinden duyurulacağını açıkladı.

Meşnuk, ülkede 9 yıl aradan sonra pazar günü gerçekleşen seçimlerle ilgili başkent Beyrut’ta basın toplantısı düzenledi.

Akkar kentinde sandık kurulu görevlileri arasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle oyların yeniden sayıldığını ve bu nedenle de sonuçların gecikmeli olarak açıklanacağını söyleyen Meşnuk, çıkan anlaşmazlıkla ilgili bilgi vermedi. Meşnuk, buradaki oylar yeniden sayıldıktan sonra sonuçların bugün Meclis Başkanı ve Anayasa Konseyi Başkanına gönderileceğini aktardı.

Meşnuk ayrıca, seçim sonuçlarının 48 saat içinde İçişleri Bakanlığının internet sitesinden duyurulacağını açıkladı.

Lübnan halkı pazar günü 9 yıl aradan sonra genel seçimler için sandık başına gitmişti. İçişleri Bakanlığı, seçimlere katılım oranını yüzde 49,2 olarak açıklamıştı.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Hizbullah ve Emel Hareketi ittifakının, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın partisi Özgür Yurtseverler Hareketi ile Başbakan Saad Hariri’nin partisi Müstakbel Hareketi’ne karşı büyük ilerleme kaydettiği belirtilmişti.

Lübnan Parlamentosu’nda 128 koltuk bulunuyor. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Hizbullah ve Emel Hareketi ittifakı, Cumhurbaşkanı Mişel Aun’un partisi Özgür Yurtseverler Hareketi ile Başbakan Saad el Hariri’nin partisi Müstakbel Hareketine karşı büyük ilerleme kaydetti.

Hizbullah-Emel ittifakı 29 sandalye kazanırken, Özgür Yurtseverler Hareketi ve müttefikleri 26, Müstakbel Hareketi ise 12 sandalye kaybederek 21 sandalye kazandı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.