HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan’da bir aydır rehin tutulan Aydın Tufan Tekin’in kaçtığı öne sürüldü

Lübnan’da bir aydır rehin tutulan Tufan Tekin’in kaçtığı öne sürüldü. Lübnan ordusu da Tekin’i arıyor.

Lübnan’da 15 Ağustos’ta kaçırılan Aydın Tufan Tekin’in, önceki gün kendisini rehin tutan Mikdad aşireti ve bir başka aşiret arasında çıkan çatışma sonrasındaki durumuyla ilgili çelişkili açıklamalar kafaları karıştırdı. Mikdat aşireti sözcüsü Mahir Mikdat, önceki gün Beyrut’un Dahiye bölgesinde anlaşmazlık yaşadıkları Sinu aşiretiyle aralarında çatışma yaşandığını ve bu sırada Tekin ve Özgür Suriye Ordusu üyesi olduğu söylenen 4 Suriyelinin kaçtığını söyledi. Mahir Mikdat, “Sinu ailesi mahallemizi bastı. Silahlı çatışma çıktı. Ordu müdahale etti. O arada doğan güvenlik boşluğundan yararlanıp gitmiş olmalılar. Ben bu saatten sonra Aydın Tekin ve diğerlerinin başına geleceklerden sorumlu değilim. Benim sorumluluğumdan çıktılar” dedi.

Aşiret daha önce, Şam’da geçen ay Suriyeli muhalifler tarafından kaçırılan ailenin üyesi Hasan Mikdat serbest bırakılıncaya kadar Tekin ve 4 Suriyeliyi rehin tutacaklarını bildirmişti. Lübnan’da havaalanından çıkar çıkmaz kaçırılan Tekin de, gazetecilere yaptığı açıklamalarda serbest bırakılması konusunda hükümete güvendiğini belirtmişti.

Türkiye ’nin Beyrut Büyükelçiliği yetkilileri, Lübnan ordusundan Türk işadamıyla ilgili net bir bilgi verilmediğini ifade ederek, “Kendi kaynaklarımızla görüştük. Onlar Türk işadamının hâlâ aynı ailenin elinde olduğunu belirtiyor. Ama şu ana kadar kimse Türk işadamının bulunduğu yere ulaşıp, kendisini görmüş değil. Bu konuda gelişmeleri izliyoruz” açıklamasında bulundu. Lübnan ordusundan yapılan yazılı açıklamada ise kaçırma olaylarıyla ilgili haklarında tutuklama kararı olan kişileri yakalamak için bölgede operasyon yapıldığı, kaybolan rehineleri bulmak için aramaların sürdüğü belirtildi. Ordu istihbaratından bir yetkili ise Mikdat ailesinin kamuoyunu yanıltmak istediğini savundu. Yetkili, “Mahir Mikdat, yalan söylüyor. Rehineler hâlâ ellerinde, yerlerini değiştirmiş olmalılar. Bu şekilde üstlerindeki kamuoyu baskısını hafifletmeye çalışıyorlar” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Mikdad aşireti tarafından kaçırılan Türk işadamı Aydın Tufan Tekin için girişimlerini sürdürüyor. Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu , önceki gün gerçekleştirilen ‘Arap Uyanışı Kongresi’ için İstanbul ’a gelen Lübnan Müftüsü Muhammed Reşid Kabbani ile yüz yüze görüşerek Tekin’in serbest bırakılması için yardım istedi. Kabbani’nin, Davutoğlu’na bu tür kaçırma olaylarından dolayı üzüntü duyduğunu ve elinden geleni yapacağını söylediği öğrenildi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (30) içerik yüklenmiştir.