HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan’da cumhurbaşkanlığı seçimi yapılamadı

Lübnan’da cumhurbaşkanlığı seçimi için bugün gerçekleştirilmesi planlanan oylama, toplantı yeter sayısı sağlanamadığı için ertelendi.

Ülkenin 13. cumhurbaşkanının seçimi için bugün gerçekleştirilen meclis toplantısına 71 milletvekili katıldı. Meclis Başkanı Nebih Berri, 128 sandalyeli mecliste, toplantı yeter sayısı olan 86 kişi bulunmadığı için oylamayı, 22 Mayıs tarihine ertelediklerini duyurdu.

Meclis Başkanı Berri’nin de üyesi olduğu, Hizbullah ve Reform ve Değişim Akımı’nın içinde yer aldığı 8 Mart Hareketi üyeleri, üçüncü kez meclise gelmeyerek seçimleri boykot etti. Söz konusu siyasi grup, ilk tur oylamada ise boş oy kullanmıştı.

Lübnan resmi ajansı NNA, Berri’nin, meclis oturumu öncesi 8 Mart Hareketi içerisinde yer alan Değişim ve Reform Hareketi Partisi milletvekili İbrahim Kanaan, Dürzi Lider Velid Canpolat, Başbakan Temam Selam ile ayrı ayrı bir araya geldiğini bildirdi.

Parlamento binasının da yer aldığı Riyad Es-Suluh Meydanı’nda, diğer oylamaların aksine bugün güvenlik önlemlerinin alınmaması dikkati çekti.

Lübnan meclisinde, 124 milletvekilinin katılımıyla gerçekleştirilen ilk turda, adaylardan Lübnan Güçleri Partisi Başkanı Samir Caca 48, Ulusal Direniş Cephesi Milletvekili Henry Hılu 16 oy almış, bağımsız aday Nadina Musa ise hiç oy alamamıştı. Cumhurbaşkanlığı için adaylığını açıklamayan Ketayip Partisi Lideri ve eski Cumhurbaşkanı Emin Cemayel’e ise sandıktan 1 oy çıkmıştı. İlk turun ardından gerçekleştirilmesi planlanan oylama, toplantı yeter sayısı sağlanamadığı için 3 kez ertelenmişti.

Lübnan iç savaşında “işlediği suçlar” nedeniyle hapis yatan eski falanjist komutan Caca’nın adaylığı, iç savaşta öldürülen 4 isme verilen geçersiz oylarla, protesto edilmişti.

Eski Başbakan Saad Hariri’nin başkanlığını yaptığı 14 Mart Hareketi, seçimlerde Hizbullah ve Suriye yönetimi karşıtlığıyla tanınan Caca’yı destekleyeceğini açıklamıştı.

Dürzi Lider Velid Canpolat’ın başkanlığını yaptığı Ulusal Direniş Cephesi ise milletvekili Henry Hılu’yu desteklediklerini duyurmuştu.

Hizbullah ile Reform ve Değişim Akımı’nın da içinde bulunduğu 8 Mart Hareketi’nin ise emekli general Mişel Avn’ı aday göstermesi bekleniyordu ancak Hareket henüz adayını açıklamadı.

Anayasanın belirlediği takvime göre, 25 Mayıs’tan önce cumhurbaşkanının seçilememesi durumunda, Başbakan Temam Selam, söz konusu görevi de yürütecek.

Mecliste Hizbullah ve ortakları ile muhalifleri 14 Mart Hareketi’nin sandalye sayılarının birbirine yakın olması ve özellikle Suriye’deki iç savaştan sonra daha da derinleşen siyasi kutuplaşma seçimi zorlaştırıyor.

Lübnan’da 1943’te varılan ulusal mutabaka göre, “Maruni Hristiyan” olması gereken cumhurbaşkanı, meclis tarafından seçiliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi için resmi adaylık başvurusu gerekmiyor. Meclis, adaylık başvurusunda bulunmayan bir kişiyi de seçebiliyor.

Boşluk oluşmaması için yeni cumhurbaşkanının, mevcut cumhurbaşkanının görev süresi bitmeden seçilmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ın görev süresi, 25 Mayıs 2014’te sona eriyor.

Yeni seçilecek cumhurbaşkanının, ilk turda 128 sandalyeli meclisin üçte ikisinin, ikinci turda ise salt çoğunluğun oyunu alması gerekiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Nisan 2024 (25) içerik yüklenmiştir.