HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan’da kaçırılan İranlı diplomatlarla ilgili Gerçekleri Ortaya Çıkarma Komitesi’nin oluşturulması çağrısı

İran’ın Beyrut’taki maslahatgüzarı Ahmed Hüseyni, Lübnan’da 1982’de kaçırılan İranlı diplomatların durumlarıyla ilgili olarak Gerçekleri Ortaya Çıkarma Komitesi’nin oluşturulmasını istedi.

5 Temmuz 1982 tarihinde Lübnan’da İranlı dört diplomat, Seyyid Muhsin Musevi, Ahmed Mutevessiliyan, Kazım Ehevan ve Naki Restegar Mukaddem kaçırılmıştı.

Ahmed Hüseyni, dün Beyrut’ta diplomatların kaçırılışının yıldönümü münasebetiyle düzenlenen merasimde yaptığı konuşmada, 1982 tarihinde Lübnan’ın büyük bir bölümünün terör rejimi İsrail’in işgalinde olduğunu hatırlatarak, ”İranlı diplomatların kaçırılışının asıl sorumlusunun işgalci İsrail olduğunu’ söyledi.

İran büyükelçiliği maslahatgüzarı, terör rejimi İsrail’i uluslararası kanunlar ve ilkeleri çiğnemekle de suçlayarak, özellikle Gazze ve Lübnan’da işgalci İsrail’in saldırıları, işgaller ve cinayetlere devam ettiğini söyledi.

Ahmed Hüseyni, İran ve Lübnan devletlerinin yanısıra BM gibi kuruluşlardan bütün taraflardan kaçırılan İranlı diplomatların durumlarıyla ilgili Gerçekleri Ortaya Çıkarma Komitesi’nin oluşturulması gerektiğini söyledi.

Sözkonusu merasimde ayrıca Lübnan cumhurbaşkanı, Lübnan parlamento başkanı temsilcileri, Lübnan Hizbullah hareketi temsilcisi ve diğer Lübnanlı ve Filistinli şahsiyetler katıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.