AfrikaHaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan’da Kaddafi’nin oğlu Hanibal tutuklandı

Libya’nın eski diktatörü Muammer Kaddafi’nin oğlu Hanibal, 1978 yılında kaçırılan İmam Musa Sadr olayının aydınlatılması ile ilgili soruşturma kapsamında Lübnan mahkemesince tutuklandı.

Kaddafinin oğlu Hanibal 1978 yılında Libya’dayken ortadan kaybolan Lübnanlı İslam alimi İmam Musa Sadr hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Lübnan mahkemesi tarafından tutuklandı.

Silahlı bir grup tarafından geçen hafta kaçırılarak sorgulanan ve Lübnan’ın Beka bölgesinde bir süre alıkonulduktan sonra sonra serbest bırakılan Kaddafi’nin serbest bırakıldıktan bir kaç saat sonra Lübnan makamlarınca gözaltına alındığı bildirildi.

Hannibal pazartesi günü adli makamlarca üç saat boyunca sorguya çekildi. Savcı, Hannibalı işlenen suçlara şahit olmak ve delil gizlemekle suçluyor. Olayın gerçekleştiği 1978 yılında 3 yaşında olan Hannibal’ın savcıya önemli itiraflarda bulunduğu iddia edildi.

Hannibal, Libya devrimi sırasında öldürülen kardeşi Mutassım’ın bu konuda bilgi sahibi olduğunu iddia etti. Yine Hanibal’ın, Sadr’ın bir sonraki durağı olan Roma’ya hiç gitmediğini, Libya’da bir evde alıkonulduğunu söylediği iddia ediliyor. Hannibal’ın dava sonuçlanana kadar İnterpole teslim edilmeyeceği bildirildi.

Kaddafi’nin avukatı Şadi Hüseyin suçlamanın hala devam ettiğini belirtirken olay yerinde bulunan AFP muhabirleri Kaddafi’nin topalladığını gözlemlediklerini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.