HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan’da olağanüstü bakanlar kurulu toplantısı yapılacak

Lübnan’da 2 aydır devam eden toplanmayan çöp krizi, bugün olağanüstü bakanlar kurulu toplantısında çözümlenmeye çalışılacak. Protestoculara duvar örülerek durdurulmaya çalışılırken toplantıdan çözüm kararı çıkmazsa başbakanın istifası söz konusu.

Lübnan’da gösterilere neden olan çöp krizinin bitirilmesine dönük olarak dün beş ayrı çöp toplama firması belirlendi. Her biri ülkenin değişik bölgelerinde çalışacak olan firmaların işe başlamadan önce kendi tesislerini kurmaları gerekiyor. Ancak bu firmalara ton başına ödenecek para ise tartışma konusu oldu. En ucuzu ton başına 148 dolar olan fiyat 198 dolara kadar çıkıyor. Oysa Ürdün’ün başkenti Amman’da çöplerin tonu 38 dolara toplanıyor. Washington’da bile çöpler için 182 dolar ödeniyor. Meclis başkanı Nebih Berri, fiyatları eleştirerek ya ihalenin iptal edilmesi yada fiyatların aşağı çekilmesi gerektiğini söyledi. Bir önceki firma ise çöpleri ton başına 150 dolara topluyordu. Bu da beraberinde yolsuzluk iddalarını getirmişti. Ancak anlaşılıyor ki bu iddialar önümüzdeki günlerde daha da artarak devam edecek.

Daha fazla protesto beklentisi içinde olan hükümet, Başbakanlık önünü üç metrelik beton duvarlar kurdu. Göstericiler tarafından utanç duvarı olarak nitelendirilen duvar, İsrail’in Filistin topraklarını ayırmak için ördüğü duvara hatta Berlin duvarına benzetiliyor. Şimdiden üstü graffitilerle dolu olan duvar, protestocuların başbakanlığa girmelerini önleyecek ancak aynı zamanda tepki çekmeye devam edecek.

”Kokunuz çıktı” adıyla örgütlenen protestocular dün bir basın toplantısı düzenleyerek gösterilerine devam edeceklerini cumartesi günü tekrar bir araya geleceklerini duyurdu. Buna karşın dün yine kurulan duvarın önünde yaklaşık 300 kişinin katıldığı ve ”devrim” ya da ”halk rejiminin yıkılmasını istiyor” sloganlarının atıldığı bir gösteri düzenlendi. Gösterilerin önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.

Bu arada bugün olağanüstü bakanlar kurulu toplantısı var. Asıl gündem çöp toplama sorunu. Eğer bu kabine toplantısında bir karar alınamazsa Başbakan Temam Selam’ın istifa etmesi gündemde. Bugünkü toplantı hükümetin devam etmesi açısından çok önemli.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.