HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan’da Scud füzeleri yoktur

Lübnan Başbakanı Sa’d Hariri, Suriye’nin Hizbullah’a Sacud füzeleri gönderdiğine ilişkin iddiaları yalanladı.

İran’ın Arapça yayın kuruluşu el-Alem televizyonunun haberine göre Lübnan Başbakanı Sa’d Hariri, Suriye’nin Hizbullah’a Scud füzeleri verdiğine ilişkin iddiaları yalanlayarak bu tür iddiaların Irak’ta kitle imha silahları bulunduğuna ilişkin iddialara benzediğini söyledi.

Resmi bir ziyaret için İtalya’da bulunan Lübnan Başbakanı Hariri, İtalya’daki Lübnanlılar ile bir araya geldiği toplantıda, basında birden bire Lübnan’da Scud füzelerinin bulunduğuna ilişkin haberler yer almaya başladığını belirterek “bunlar çok büyük füzelerdir, daha önce de Irak’ta kitle imha silahlarının bulunduğu iddia edilmişti; ama bu silahlar hiçbir zaman bulunamadı” dedi.

Irak’ta kitle imha silahı bulunduğuna dair iddialar ortaya atılarak çizilen senaryonun şimdilerde Lübnan için uygulanmaya çalışıldığını öne süren Hariri, ne zaman turizm sezonu başlasa İsrail’in bu tür iddiaları gündeme getirdiğini belirtti.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez, Suriye’nin Hizbullah’a Scud füzeleri verdiğini iddia etmiş, Suriye ise bu iddiaları reddederek bunun İsrail’in muhtemel bir savaş için zemin yaratma çabası olduğunu açıklamıştı.

Öte yandan Amerika’nın, İsrail’in iddiaları üzerine Suriye konsolosunu dışişleri bakanlığına çağırarak Hizbullah’a Scud füzesi verilmesi haberlerinden kaygı duyduğunu ve bunun kışkırtıcı bir adım olduğunu belirttiği bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.