HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan’da yolsuzluk ve çöp krizi büyüyor

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta, “yolsuzluk” ve “çöp” krizinden hareketle düzenlenen hükümet karşıtı eylemler, ikinci gününde devam etti.

Başkentteki Riyad es-Sulh Meydanı’nda toplanan binlerce eylemci, “vatandaşların günlük hayatını olumsuz etkileyen sorunlara çözüm bulamamasından” ötürü hükümet karşıtı gösteri düzenledi.

Beyrut’ta dün başlayan gösterileri bugün de sürdüren eylemciler, atılan “yanlış siyasi adımları” kınayarak hükümete istifa çağrısında bulundu. Hükümet yetkililerine seslenen göstericiler, “halk rejimin yıkılmasını istiyor” şeklinde sloganlar attı.

Emniyet güçleri, çevrede güvenlik önlemlerini arttırırken, eylemcilerle aralarında arbede yaşandı. Dikenli tel barikatları kaldırıp aşmaya çalışan ve taş atan göstericilere, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale edildi.

Lübnan’da dün sivil toplum kuruluşları, sanat ve medya dünyasından isimlerin de katıldığı “çöp krizi” ve “yolsuzluğu” protesto amacıyla geniş çaplı gösteriler düzenlenmiş, “halk devrim istiyor”, “halk rejimin yıkılmasını istiyor” şeklinde sloganların atıldığı eylemde, güvenlik güçleri güç kullanarak göstericileri dağıtmıştı.

Başbakan Temmam Selam da konuyla ilgili bugün yaptığı açıklamada gösterilerde orantısız güç kullanan güvenlik güçlerinin hesaba çekileceğini belirterek, “Olayın üzeri hesap sorulmadan kapatılmayacak. Sorumlu herkes hesap verecek, kimseyi korumayacağım” ifadelerini kullanmıştı.

“Mesele yalnızca çöp değil bilakis daha büyük siyasi çöp sorunları var” diyen Selam, ülkedeki krizlerden, siyasi çekişmelerin faili olan siyasilerin de sorumlu olduğunu savunmuş, göstericilere, “hiçbir siyasi kesimin kendilerini kullanmalarına izin vermemeleri” çağrısında da bulunmuştu.

Lübnan’da hükümetin iki aydan bu yana köklü bir çözüm bulamadığı belirtilen sorun, insan sağlığını tehdit edecek boyuta ulaşacağı endişesiyle vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Beyrut’taki tek çöp toplama şirketinin Temmuz ayının ortalarında çalışmalarını durdurması ve ana çöp depolama merkezlerinden birinin kapatılması, başkentin ana caddeleri ile ara sokaklarında büyük çöp yığınlarının oluşmasına neden oluyor. Hükümetin iki aydan bu yana köklü bir çözüm bulamadığı belirtilen sorun, insan sağlığını tehdit edecek boyuta ulaşacağı endişesiyle vatandaşların tepkisini çekiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.