HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan’daki Mülteci Kampları Girişlerine Kurulan Metal Dedektörleri Kaldırılacak

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın Lübnan’ın Sayda kentindeki siyasi sorumlusu Eymen Şennaa, Lübnan ordusu istihbaratından Aynu’l-Hulve ve Miye Miye kamplarının girişlerine kurulan kapı tipi metal dedektörlerinin kaldırılacağına dair resmi cevap aldıklarını bildirdi.

Şennaa, bugün (21 Haziran Perşembe) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, metal dedektörlerinin önümüzdeki Pazar günü kaldırılacağını söyledi.

Kararın Filistinlilerin birlik ve bütünlük içinde gösterdikleri çabaların ardından geldiğini belirten Şennaa, Lübnanlı siyasi partilerle ve güvenlik birimleri yetkilileriyle görüşmeler yapıldığını ifade etti.

Şennaa, Filistin mülteci kamplarının girişlerine metal dedektörleri yerleştirilmesine kamp sakinlerinin özgürlüğünü kısıtladığı için karşı çıktıklarını belirtti.

Kampların girişlerine yerleştirilen metal dedektörlerinin mültecilerin onurlarını zedelediğini kaydeden Şennaa, Lübnan’daki siyasi yönetime, hükümete ya da orduya karşı bir tavırları olmadığını söyledi.

Aynu’l-Hulve ve Miye Miye kampları girişlerine kapı tipi metal dedektörleri kurulması ve kamp sakinlerinin dedektörlerden geçmeye zorlanması Filistinlilerin tepkisine yol açmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (16) içerik yüklenmiştir.