HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan’daki siyasi çıkmaza son verecek diyalog süreci başladı

Velid Canbolat, “Lübnan iç siyasetinde diyalog yolu açılmalıdır” dedi ve bu konuda ilk görüşmeleri gerçekleştirdi

Lübnan İlerici Sosyalist Parti lideri Velid Canbolat, pazar günü yaptığı açıklamada Hizbullah ve Emel Hareketi ile seçimlerin ertelenmesi konusunda anlaştıklarını ifade etti.

Canbolat ayrıca konuyu el-Müstakbel hareketi liderleri ile görüştüğünü de açıkladı.

Velid Canbolat’ın, Lübnan siyasetindeki 8 Mart ve 14 Mart cepheleri arasında taraf belirlemesi ile alınacak kararların şekli de belirlenmiş oluyor. Canbolat, daha önceleri Hizbullah ile birlikte hareket etmesine rağmen son süreçte Hizbullah’a muhalefet etmekteydi.

Meclis başkanı Nebih Berri’nin yardımcısı Ali Hasan Halil ve Hizbullah Genel Sekreteri Yardımcısı Hüseyin Halil ile yaptıkları toplantının ardından El-Cedid televizyonuna açıklamalarda bulunan Canbolat, görüşmelerin ülkedeki “istikrarı koruma amacıyla” gerçekleştiğini ve “parlamentonun görev süresini uzatma” noktasında karar kılındığını söyledi.

“Genel seçimler, Trablus’ta olaylar bitmeden yapılamaz. Görev süresinin uzatılması hususunda mutabığız” diye konuştu.

Eski başbakan Saad Hariri’nin danışmanı Nadir Hariri ve Muhammet Şatah ile görüştükleri hususunda ise Canbolat, “Uzatma için yapılacak görüşmelerle ilgili nasıl uygun bir zaman çizelgesi oluşturabiliriz onu konuştuk” dedi.

Ayrıca, “6 aylık uzatma oldukça az bir süre. Boşluk olmaması için ve hem istikrarı hem de orduyu korumak için daha fazlasına ihtiyacımız var” diye ekledi.

“Lübnanlı taraflar ordunun Trablus’a girmesini reddederken seçim yapmaktan bahsetmek deliliktir.” dedi.

Canbolat ayrıca partisinin seçim üst komisyonun belirleneceği ve anket masraflarının konuşulacağı pazartesi günkü kabine toplantısını boykot etmeyeceğinin haberini verdi.

“Fikirlerimizi söyleyeceğiz, ek süreden yana olduğumuzu, 1960 ve ortodoks yasasına ise karşı çıktığımızı söyleyeceğiz.” dedi.

Beyrut’un güneyine düşen füzeler hakkında sorulan soruya ise Canbolat “Bugün olanlar hakkında herhangi bir korkuya sahip değilim, devlet failleri yakalayacaktır” Şeklinde yanıt verdi.

“Gelin Suriye olaylarını konuşmak ve Lübnan’da sivil savaş hayaletini yok etmek için anlaşma masasına oturalım ya da bir şekilde diyalog ortamı oluşturalım.”

“Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın konuşması ile ilgili değerlendirmelerimi de kısa süre içimde kendisine direk olarak göndereceğim.”

“Bazıları sanki Lübnan’da güvenlik olması yeterliymiş gibi hareket ediyor. Bütün bölgeyi düşünmeli ve umudun ve güvenliğin teminatı için çalışmalıyız.”

“Tartışmalara rağmen diyalogtan başka bir yola başvuramayız.” sözlerini kaydeden Canbolat ayrıca paremento süresinin uzatılması meselesi ile ilgili “bir öncelik, ondan sonra kabine meselesini sakince tartışabileceğiz” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.