HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnanlı gazeteci: Arsel’deki silahlı gruplar ölümcül hata yaptılar

Lübnanlı Gazeteci Tony Francis, Arsel’deki silahlı grupların Lübnan ordusuna saldırarak ölümcül bir hata yaptığını belirtti.

BBC Arapça servisine demeç veren Gazeteci Tony Francis, Lübnan ordusunun düzenlediği son operasyonlarla silahlı gruplar tarafından ele geçirilen bazı askeri merkezleri geri aldığını söyledi.

Lübnan ordusunun Arsel’e takviye birlikler gönderdiğini ve kenti tamamen kontrol altına alma kararında olduğunu belirten Francis, silahlı grupları Suriye sınırındaki dağlık bölgeye çekilmeye zorladığını; ancak henüz nihai amacına ulaşamadığın söyledi.

Gazteci Tony Francis şunları söyledi: “Nusra Cephesi ya da Suriye yönetimine karşı savaşan diğer gruplar, Arsel’de Lübnan ordusuna karşı savaş başlatarak ölümcül bir hata yaptılar. Çünkü Arsel şimdiye kadar Suriyeli muhalifleri destekliyordu ve burada 100 binden fazla Suriyeli mülteci yaşıyordu. Bu ölümcül hataları onların son geçiş noktalarının da kapanmasına neden olacak.

Suriye’nin Kalamun bölgesinde savaşan silahlı gruplar Arsel’den çeşitli şekillerde yardım alıyordu, yaralılarını buraya naklediyordu. Bunlar Lübnan ordusuna saldırmakla büyük bir hata yaptılar, çünkü tüm Lübnanlılar Lübnan ordusunu destekliyor. Halk, Lübnan ordusunun kenti kontrol altına almasını istiyor. Çünkü Suriyeli mülteciler kent halkına saldırıp suç işlemeye başladı. Ordunun Arsel’i kontrol altına alması kentin güvenli hale gelmesini sağlayacak ve eğer silahlı gruplar Arsel’de kalırsa tüm Lübnan için tehdit oluşturacak.”

Daha önce Suriye’deki muhalif gruplara destek veren 14 Martçı liderlerden Sa’d Hariri, Lübnan ordusuna yönelik saldırının kabul edilemez olduğunu belirtmiş ve tüm terörist grupların Arsel’den çıkarılması için orduya ve diğer güvenlik güçlerine destek çağrısında bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Temmuz 2024 (20) içerik yüklenmiştir.