BelarusDünyaHaberler

Lukaşenko: Belarus’a getirilmesi planlanan Rus nükleer silahlarının yarısı ülkeye konuşlandırıldı

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, ülkesine konuşlandırılması planlanan Rus nükleer silahlarından yarıdan fazlasının ülkeye getirildiğini ve çeşitli yerlere yerleştirildiklerini belirtti.

Belarus devlet haber ajansı Belta’nın aktardığına göre Devlet Başkanı Lukaşenko, Brest bölgesine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, Rusya’nın Belarus’a yerleştireceği nükleer silahların sorulması üzerine, “Nükleer silah güvenliktir. Fakat Tanrı korusun da bu silahları kullanmamız gerekmesin. Her şeye rağmen bunun olmamasını diliyorum” değerlendirmesini yaptı. 
Lukaşenko, “Bizler barışçıl insanlarız. Tarihimiz için savaştık. Yaptığımız şey silahlarla oynamak değil, ancak ülkemizi korumak için her an hazırlık yapıyoruz” diye ekledi. 
Bununla beraber Lukaşenko, Belarus’a yerleştirilmesi planlanan nükleer silahlardan yarıdan fazlasının ellerine ulaştığını ve ülkenin çeşitli yerlerine dağıtıldıklarını kaydetti. 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, haziran ortasında yaptığı bir açıklamada, Belarus’a konuşlandıracakları nükleer silahların ilk partisinin ülkeye yerleştirildiğini söylemişti./

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (16) içerik yüklenmiştir.